Reyting denetimi tartışma yarattı

Reklam Konseyi toplantısında, hazırlanan yeni yasa tasarısıyla reyting ölçümlerinin denetiminde RTÜK’ün de rol oynaması konusu tartışma yarattı...

28.05.2010 - 00:00 | MediaCat

Bugün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın da katıldığı Reklam Konseyi toplantısında, hazırlanan yeni yasa tasarısıyla reyting ölçümlerinin denetiminde RTÜK’ün de rol oynaması konusu tartışma yarattı.

Arınç’ın konuşmasından sonra soru sormak üzere söz alan Vatan gazetesi yazarı Ruhat Mengi ve Reklam Özdenetim Kurulu Başkanı Çetin Ziylan da, reyting ölçümü gibi ticari bir konuda devletin müdahalesinin ne kadar doğru olduğunu sorguladılar. Mengi, bunun televizyonlar üzerinde siyasi bir baskı yaratıp yaratmayacağına dikkat çekerken, Ziylan serbest piyasa ekonomisi çerçevesindebunun ne kadar yerinde bir tercih olduğunu sorguladı.

Toplantıyakatılmayan ancak hazırladığı yazılı soru kendi adına Beyin Ajans Başkanı Melek Tolga tarafından okunan sektörün duayen isimlerinden İzmir Tolga da, Arınç’a aynı konu çerçevesinde bir soru yöneltti: “RTÜK yasası veRekabet Kurulu elele reyting denen ve tamamiyle ticari amaçla yapılan, reklam sektörünün parası ve mutabakatına dayalı ölçümlere siyasi boyut katma girişimlerini sürdürmektedir. İktidarınız, Türkiye’de ticari söz söyleme özgürlüğünü düzenleyen yapıya yön vermeden sektörümüzün bu konudaki birikimlerini ortaya koyduğu ve sizin için özel olarak hazırlanacak bir raporu incelemek ve bu incelemeden sonra müdahale usul ve kurallarını bu gözle tekrar gözden geçirmeye olumlu bakar mı?”

Tüm busorulara verdiği ortak yanıtta Arınç, mevcut reyting ölçümünün haksızlıklara ve tartışmalara neden olduğunu söyledikten sonra, kendisine bağlı olanTRT’nin durumunu örnek olarak sundu. Geçmişte TRT’nin protokol haberlerine ağırlık verdiğini belirten Arınç, sözlerini şöyle sürüdürdü:“Şimdi Ankara’ya girmekte olan kamyon haberleri yapıyoruz. Buradanda eleştiriliyoruz. Birileri buradan farklı maksatlar çıkarıyor ama izleniyor bunlar. TRT Anadolu’da en fazla izlenen kanallar arasında. Hatta izleyinbizi diye 12 kanalımız oldu. Birini izlemeseniz diğerini izleyin, diyoruz. Şimdi İngilizce kanal açacağız. Arkadan vaktimiz yetişirse Farsça kanal açacağız. Yeni yüzler getiriyorsun, yeni formatlar falan ama bir yerde tıkanıklılık var. Bu ölçüm nasıl yapılmış, bu denekler nasıl tespit edilmiş.Hangi eve girilmiş de televizyon içine alet konulmuş. Çıkan sonuçlara, raporlarabakıyorsunuz bir şey var ama ne? Bizim usul esaslar ve denetim konusunu biryere bağlamamız lazım. Biz yine en az izlenen kalan olalım ama birileri haksızrekabet yapmasın. Hak eden kazansın gerçek ölçümler yapılsın.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.