MediaCat

Reklamlarda kadın ana karakter oranı artıyor

Effie Awards Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi 4. Faz Araştırma Raporu paylaşıldı.

Reklamlarda kadın ana karakter oranı artıyor

Türkiye’de daha eşitlikçi, çoğulcu ve kapsayıcı bir reklam endüstrisi yaratılması adına 2018’den bu yana yürütülen Effie Awards Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması’nın dördüncü faz araştırma raporu paylaşıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyeleri Dr. Gül Şener ve Dr. Eda Öztürk tarafından hazırlanan 2021 raporunda 111’i Effie ödüllü, 185’i Effie finalisti olmak üzere toplam 296 televizyon reklamı incelendi. Raporun sonuçları şöyle:

  • 2018 yılında açıklanan 10 senelik trend ortalamasında yüzde 35 olan kadın ana karakter oranı 2021 itibarıyla yüzde 53’e yükseldi.
  • Banka ve finans reklamlarında 2019 yılında yüzde 27 olan kadın ana karakter oranı geçtiğimiz yıl yüzde 54 oldu.
  • Ev temizlik ve bakım kategorisindeki reklamlarda erkek ana karakter oranı 2019’da yüzde 8’di. Geleneksel olarak kadınlarla özdeşleştirilen bu kategorilerde erkek ana karakter oranı geçtiğimiz yıl yüzde 50’ye yükseldi.
  • Önceki yıl televizyon reklamlarında kadın ana karakterlerin çalışan rolünde gösterilme oranı yüzde 24 iken, 2021’de bu oran yüzde 33’e yükseldi.
  • Kariyer, kadınların görünürlüğünü en çok artıran cinsiyet rolü oldu ve yüzde 9’dan yüzde 20’ye yükseldi.
  • Evi çekip çeviren rolündeki erkeklerin oranı 2020’ye göre üç kat yükseldi ve yüzde 4’ten yüzde 13’e çıktı.
  • Erkeklerin dış ses hâkimiyetinin devam ettiği görülüyor. Zira her dört Effie televizyon reklamının sadece birinde dış ses kadınlara ait.

“Tablo sürdürülebilir de olmalı”

Effie Awards Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesi Araştırması’nın dördüncü faz sonuçlarını değerlendiren Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Pura, eşitlik adına her geçen yıl memnun edici sonuçlar alındığını söyleyerek, “2019 yılında başlattığımız araştırmamızın bu son raporunda kadın ana karakter oranının yüzde 53’e ulaşmış olması hepimizi memnun ediyor. Bu işe gönül veren herkesi kutluyorum. Şimdi bunu sürdürülebilir kılmak için çalışmalıyız” şeklinde konuştu. “Eşit görünürlük tamam, artık kadın ve erkek temsillerinin niteliğine odaklanma zamanı geldi” diyen Pura, reklam sektörüne kapsayıcılık ve çoğulculuk konularına odaklanma çağrısında bulundu.

Rapora ve detaylı sunuma rvd.org.tr internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.