MediaCat

Reklamcılardan büyük destek

Dünyanın dört büyük reklam ajansı, Omnicom, WPP, Interpublic ve Publicis Group, internet reklamcılığındaki rekabeti kızıştıracağını iddia ederek…

Reklamcılardan büyük destek

Dünyanın dört büyük reklam ajansı, Omnicom, WPP, Interpublic ve Publicis Group, internet reklamcılığındaki rekabeti kızıştıracağını iddia ederek, Microsoft ve Yahoo arasındaki işbirliğini destekleyen bir mektup yayımladı.

Daha önceden de duyurulduğu gibi Google’ın internet reklamcılığı alanındaki baskınlığını kırmak için, Microsoft ve Yahoo bu yılın başında 10 yıllık global bir ortaklıkta anlaştı. Anlaşma şartlarına göre; Microsoft kendi arama motoru Bing’i kullanarak, Yahoo’nun ana sayfası üzerinden yapılmış aramaların sonuçlarını sunabilecek ve Yahoo’nun arama motoru alanındaki teknolojisini kendi sistemine entegre edebilecek. Yahoo, kendi web sitesi aracılığıyla sağlanacak işlemlerin tutarı üzerinden gelir elde edecek ve ilk iki yıl için iki firmanın dünya çapındaki satışlarında rol üstlenecek. Ancak anlaşma, Adalet Bakanlığı’nın düzenlemesine bağlı bulunuyor.
 
Konuyla ilgili olarak, WPP Group’un Ceo’su Sir Martin Sorrell, Omnicom’dan John Wren, Publicis’den Maurice Lévy ve IPG’den Michael Roth; Adalet Bakanlığı’na, bu anlaşmayı destekledikleri yönünde bir açık mektup gönderdiler. Ayrıca mektup, ABD Ticaret Bakanlığı’nın iştiraki olan *4A’s’nın web sitesinde de yayınlandı.
 
Mektuba katkı sağlayan bir diğer isim 4A’s’nın CEO’su Nancy Hill ise konuyla ilgili olarak mektuba; “reklamcılığın internete güç veren yakıt olduğu, birçok web sitesinin ayakta kalabilmesinin internet reklamcılığına bağlı olduğunu, bunun sitelerin tüketicilerine ücretsiz içerik ve hizmetler sağlamalarına olanak vereceğini, internet reklamcılığının en önemli kısmı olan arama reklamcılığının, sağlıklı, rekabete dayalı bir pazar yaratma ve internetin geleceği açısından hayati önem taşıdığı” görüşünü ekledi.
 
Mektupta, özellikle Yahoo ve Microsoft ittifakının reklam sektörünün tüm önemli alanlarında yer alan aktörler için avantajlar sunacağı iddiasına yer verildi. Ayrıca, Yahoo ve Microsoft’un önerisini kendi teknolojilerini ve arama platformları birleştirmenin reklam verenler, hizmet ajansları pazarı, web sitesi yayıncıları ve tüketicileri için iyi olacağına inanıldığı da belirtildi.
 
Reklam ve pazarlama hizmetleri sektörünün önde gelen üyeleri olarak, Adalet Bakanlığı’nı tekelciliğe karşı hızlı sonuç getirmesi için teşvik ettikleri, bu önerinin rekabeti teşvik edeceği ve etkili olması için mümkün olduğunca kısa sürede izin verilmesi gerektiği de mektupta özellikle vurgulandı.
 
Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, Adalet Bakanlığı’nın konuya ilişkin değerlendirme sürecinin devam ettiğini açıklarken, The Wall Street Journal gazetesi, Yahoo’nun sözcüsünün, şirketin bu ortaklığa dair resmi işlemlerin 2010’nun başında sonlanacağına dair umutlu olduklarını belirtti.
 

Kaynak: medyaloji.net

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.