MediaCat

Reklamcılar Derneği 2011 verilerini açıkladı

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2011 reklam yatırımları açıklandı. Toplam 4 milyar 320 milyon TL olarak gerçekleşen reklam harcamalarında, bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleşti.

Reklamcılar Derneği 2011 verilerini açıkladı

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2011 reklam yatırımları açıklandı. Toplam 4 milyar 320 milyon TL olarak gerçekleşen reklam harcamalarında, bir önceki yıla göre yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleşti. Reklamcılar Derneği’nin 2011 yılı başında açıkladığı yüzde 20 bandındaki büyüme beklentisinin gerçekleştiği görüldü.

Yatırımların yüzde 56,66’sını televizyon, yüzde 24,25’ini basın, yüzde 7,97’sini internet, yüzde 7,09’unu açık hava, yüzde 2,80’inini radyo, yüzde 1,23’ünü sinema reklamları oluşturdu. Büyümenin itici gücünü iletişim, gıda, kozmetik/kişisel bakım ve ev temizlik ürünlerinin oluşturduğu görüldü.

Dijital yüzde 37 ile 2011 yılını en hızlı büyüyen mecra olarak kapattı. Televizyon ve açık hava dijitalle birlikte, ortalama büyüme hızından daha yüksek bir oranda büyüme gösterdi. Reklamcılar Derneği 2012 ile ilgili olarak, reklam yatırımlarının yüzde 15 bandında büyümesinin beklendiğini belirtti.

RD Gündemindeki Diğer Başlıklar
•    Yeni RTÜK Yönetmeliği kabul edildikten sonra, ürün yerleştirme uygulamaları kullanılmaya başlandı. Son 2.5 ay içerisinde, 755 ürün yerleştirme uygulaması kullanıldı. Toplantıda, 17 sektörden 80 markanın kullandığı uygulamaların, ürünle reklamın bir arada olduğu yeni bir paradigma değişimine yol açacağı vurgulandı.
•    Sağlık iletişimiyle ilgili olarak, reçetesiz ilaçların kısmi serbestliği konusunda dernekler ve bakanlıklarla görüşmelerin sürdüğü, kamu sağlığı gözetilerek reklamına izin verilen ilaç listesinin hazırlıklarının devam edeceği belirtildi.
•    Mecra ölçümü konusunda TİAK’ın şirketleşme sürecinin tamamlandığına, profesyonel kadrosuyla kararların hızlı alındığına, sektörel konsensüsün oluşmasını sağladığına dikkat çekilirken, BİAK’ın şirketleşme sürecinin henüz tamamlanmadığı ama bu konuda prensip kararların alındığı vurgulandı.
•    Türkiye’deki markalar konusunda, Türkiye’de ciddi bir marka bilincinin oluştuğu ve koruma altındaki marka sayısının yarım milyona yaklaştığı, 2011’de 120 bin marka başvurusuyla Türkiye reklam sektörünün bu konuda Avrupa’nın lideri olduğu belirtildi. Markalaşmanın artmasının 2012 yatırımlarının artışına katkıda bulunacağına dikkat çekildi.

 

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.