Reklam yatırımları yüzde 23 daraldı

Yılın ilk sekiz ayına ait verileri paylaşan Reklamcılar Derneği Gele Sekreteri Ayşegül Molu, ilk sekiz ayda toplam reklam yatırımlarında...

27.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Reklamcılar Derneği’nin Medya Paylaşım Toplantıları’nın altıncısı bugün gerçekleşti. Geçtiğimiz sekiz ayda yapılan reklam yatırımlarının yanı sıra, Alın Verin Ekonomiye Can verin kampanyası ve İletişimin Zirvesindekiler Ödülleri’yle ilgili ayrıntıları paylaşmak üzere, Reklamcılar Derneği Başkanı Yiğit Şardan, Genel Sekreteri Ayşegül Molu, Başkan Yardımcısı Aytül Özkan ve İletişimin Zirvesindekiler Ödülleri Koordinatörü Muharrem Ayın toplantıda yer aldı.

Reklam yatırımları yüzde 23 daraldı
Yılın ilk sekiz ayına ait verileri paylaşan Reklamcılar Derneği Genel Sekreteri Ayşegül Molu, ilk sekiz ayda toplam reklam yatırımlarında yüzde 23’lük bir daralmanın yaşandığını ifade etti.
Reklam yatırımlarının mecra dağılımına bakıldığında, 2009’un ilk 8 ayında sadece internet ve sinemada büyüme yaşandığı, diğer mecralarda ise büyük düşüşlerin olduğu gözleniyor. İlk sekiz ayda en büyük gerilemenin dergide yaşandığı kaydediliyor.

Dergide yüzde 37.5, televizyonda yüzde 26, gazetede yüzde 25.3, radyoda yüzde 22.7, açık havada yüzde 12.6 gerileme yaşandığı görülüyor. İnternette ilk 8 ayda yüzde 5.5, sinemada yüzde 2.6’lık bir büyüme söz konusu.

Mecra Reklam Yatırımları

Reklamda internetin payı artıyor
Reklamların mecraya göre dağılımını değerlendiren Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Molu televizyonun aldığı payın yüzde 49.3’ten yüzde 47.5’e gerilediğini, internetin payının yüzde 5.2’den yüzde 7.1’e yükseldiğini belirtti.

En fazla reklam veren ilk 10 sektörde toplamda yüzde 27 daralma yaşandığını kaydeden Molu şunları söyledi: “Yüzde 42 ile otomotiv, yüzde 41 ile ev temizlik ürünleri ortalamanın üzerinde daralan sektörler. Reklam yatırımlarında 655 milyon liralık azalma yaşandı.” 

Reklam yatırımını en fazla otomotiv sektörü kıstı
Daralma gösteren sektörlere bakıldığında ise özellikle otomotiv (yüzde 42), ev temizlik ürünleri (yüzde 41), elektronik ev eşyaları (yüzde 35), finans (yüzde 35), kozmetik (yüzde 28), içecek (yüzde 26). Daralmadan en az etkilenen sektörün de iletişim olduğu kaydedildi.

2009’da ilk 8 ayda ise, ilk 10 sektörün (Gıda, İletişim, Finans, Kozmetik, Perakendecilik, İçecekler,İnşaat, Otomotiv, Ev Temizlik Ürünleri, Elektronik Ev Eşyaları) tümünün reklam yatırımlarını kıstığını görüyoruz.  Bu sektörler arasında, otomotiv sektörü, reklam yatırımını en fazla kısan sektör oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.