Reklam yatırımları 2013’te yüzde 9,2 büyüdü

Reklamcılar Derneği geçtiğimiz yılın reklam yatırımları raporunu açıkladı.

04.04.2014 - 14:51 | MediaCat

Reklamcılar Derneği geçtiğimiz yılın reklam yatırımları raporunu açıkladı.

Reklamcılar Derneği, derneğe üye medya ajanslarının verileriyle hazırladığı 2013 reklam yatırımları verilerini açıkladı. Derneğin raporuna göre 2012 yılında 4 milyar 652 milyon lira olan medya yatırımları, 2013 yılında yüzde 9,2 oranında arttı ve 5 milyar 80 milyon lira olarak gerçekleşti. Derneğin rakamları, yatırımların yüzde 57,25’inin televizyon, yüzde 22,43’ünün basın, yüzde 9,74’ünün dijital, yüzde 6,85’inin açıkhava, yüzde 2,61’inin radyo ve yüzde 1,13’ünün sinema reklamlarından oluştuğunu gösteriyor.

Dernek büyümenin itici gücünü hızlı tüketim, finans, iletişim, otomotiv, inşaat ve dekorasyon sektörlerinin oluşturduğunu söylüyor.

Reklam yatırımları 2013'te yüzde 9,2 büyüdü

Verilerin sunumunun ardından soruları yanıtlayan Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner, son 10 yıldır medya reklam yatırımlarının ekonomik gelişmeler paralelinde seyrettiği belirtilerek, 2014 yılında da benzer ekonomik trendin süreceği varsayımıyla, reklam yatırımlarının yüzde 10 büyümesini beklediklerini açıkladı.

Reklam yatırımları 2013'te yüzde 9,2 büyüdü

Seçim döneminin reklam yatırımları oranlarını nasıl etkileyeceğine yönelik bir soruya yanıt vermek için söz alan WPP Ülke Başkanı ve GroupM CEO’su Demet İkiler, sektörün seçim atmosferini artık geride bıraktığını ve markaların olağan tanıtım gündemlerine geri dönmeye başladıklarını söyledi. İkiler ayrıca, seçim döneminde gerçekleşen tanıtım yatırımlarının toplam reklam yatırımlarına olumlu yansıyacağını ifade etti.

Ardıdan, sosyal ağlara getirilen yasaklara ilişkin bir soruya şu yanıtı verdi: “Sosyal medya markaların iletişim faaliyetleri için çok önemli bir mecra. Sosyal mecraları kullanarak ticaret yapmaya devam eden üyelerimiz var. Kısıtlamalar sektörün gelişimini olumsuz etkileyebilir” dedi. İkiler’in ardından söz alan Üner de, “Biz dernek olarak sadece bireysel ifade özgürlüğünün değil, kurumsal ifade özgürlüğünün de olması gerektiğine inanıyoruz. Geçen yıl, dijital reklam yatırımları pazar payı dünyada yüzde 23,2 oldu. Türkiye’de ise bu oran yüzde 9,74. Dijital yatırımlar, büyümenin lokomotifi olmayı sürdürüyor. Sosyal medyaya getirilen yasakların bunu olumsuz etkileyeceği aşikar” ifadelerini kullandı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.