Reklam sektöründe yaşanan unvan enflasyonu

Unvan enflasyonundaki ana sebepler
31.07.2014 - 22:32

Yüzde 1’i kreatif, yüzde 99’u direktör olan adamı, kreatif direktör olarak başa getirerek, ajans ahalisine “Alem buysa kral benim” dedirtmemek gerekir.

Yok mu, tecrübesizlerin junior, bir yıl tecrübeye sahip olanların senior, beş yıllık yeteneksizin direktör olduğu ajansları, unvan karmaşasından kurtaracak bir babayiğit?

Soru cümlesi biraz uzun oldu, istersen tekrar oku ve devam edelim.

Analogundan dijitaline oradan sosyaline ajanslarda tam anlamıyla bir ‘unvan enflasyonu’ yaşanıyor. Bunun en önemli sebeplerinden biri de; sosyal medyanın da ağırlık kazanmasıyla son 5-6 yıldır dijital reklamcılık alanında işgücü ihtiyacının sürekli artmasıdır. Bu artış, mevcut nitelikli işgücü ve işgücü ihtiyacı arasındaki dengeleri bozmuştur. Kısaca sektörün dijital ayağında direktörlere, senior’lara ihtiyaç var fakat bu unvanların sahip olması gereken bilgiye, tecrübeye ve yeteneğe sahip ‘digi­tal-native’ insan sayısı, ihtiyaç duyulandan daha az.

Unvan enflasyonundaki ana sebepler: 

1- İşgücündeki arz ve talep dengesizliği

2- Y Kuşağının agresif ve değişken kariyer anlayışı, arayışı…

3- Merdiven-altı ajansların ucuz iş politikası

4- Terfi yönetiminin akılla değil, …’yla yapılması (Kreatif direktörünü öpen patron, fikri kendi bulur.)

Verilen unvanlarda ve yapılan terfilerde salt -yıl bazında- tecrü­beye bakarak yön vermek büyük bir hata olacaktır. Bu kararları verirken meslekteki yıl kadar önemli olan bir şey varsa o da bilgi ve yetkinliklerdir. Yıllardır sektörde olup, tabiri caizse bir ruh gibi ortada gezen verimsiz kişiler, gizli işsizler de mevcuttur. Sadece yıl kıdemine dayanarak, bu kişileri bir yere getirmek, yaratıcılığın ve mesleğe duyulan aşkın önemli bir rol oynadığı reklam sektöründe sıkıntılara sebebiyet verecektir, vermektedir.

Ayrıca bu kararlarda adaletli davranmak, çalışanların mo­tivasyonunun sağlanması konusunda büyük bir katkı sağlaya­caktır. Yapılan adaletsiz terfiler, “Gidiyorum” diyenin direktör yapılması, ajanslarda asıl işi yapan yeteneklerin motivasyonunu kıracak, bu kişilerden aldığınız verimi düşürecek hatta onları kaybetmenize sebep olacaktır.

Tabii ki dünyada insanların ne olup ne olmadığını onaylaya­cak yetkin bir kurum yok. Doktorluk gibi insan hayatının söz ko­nusu olduğu bir meslek değilse, teoride, bir kişinin “Ben …’yım.” demesi, o kişinin dediği ‘…’ olması için yeterlidir. Fakat bu görüşü standartlara ve emsallere dayandırmadan benimsersek, hepimiz Ajdar’ın “SüperStar” olduğu kadar direktör ya da senior oluruz.

Biraz kendimizi de sorgulamalıyız 

Sektörde birinci yılını yeni doldurmuş birisi “Ben x ajansında senior bla bla’yım” derse, 4-5 senedir sektörde iyi işler yapmış, meslektaşlarının saygısını kazanmış senior adama küfür etmiş olur. O adamı ilk iş görüşmesinde bozmak, ona o unvanı verenin kulaklarını çınlatmak gerekir. Senior-lık sadece kafada başlamaz; salt bir ruh hali ya da siz nasıl diyor ‘state-of-mind’ değildir. Bera­berinde bilgi, tecrübe, görgü ve yetenekler ki doğuştan gelmesi ge­rekmez, geliştirilmiş yetenekleri barındıran bir mesleki seviyedir.

Unvan karmaşasını sonlandırmak için 4 kriter: 

Kriterler arası uçurum olmaksızın yapılan dengeli bir bakış, sizin nerede olduğunuzu ya da çalışanınızın hangi pozisyonda olması gerektiği konusunda ortalama bir fikir verecektir. Yeteneksiz ama tecrübeli bir adamı direktör yapamazsınız, aynı şekilde yetenekli ama tecrübesiz birinin de hak ettiğinden yüksek bir pozisyonda bulunması doğru olmayacaktır.

Yüzde 1’i kreatif, yüzde 99’u direktör olan adamı, kreatif di­rektör olarak başa getirerek, ajans ahalisine “Alem buysa kral benim” dedirtmemek gerekir. Bu meseleler Türkiye’deki yapı itibarıyla oturmuş ajanslarda, karmaşaya mahal vermeden iler­liyor. Böyle olunca da kimsenin yeri, kimseye batmıyor.

Yazıda da bahsettiğim gibi unvan belirleme konusunda yap­tığın işler, edindiğin tecrübeler, aldığın ödüller, geliştirdiğin yetenekler, yetkinliklerin ve eğitim gibi birçok belirleyici unsur var. Gerçekte sahip olmadığın unvan, kariyer yolculuğunda seni kaçınılmaz sona çabuk götürür.

Şimdi tekrar düşünün ve LinkedIn hesaplarınızı öyle gün­celleyin!

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.