Reklam sektörü RÖK için buluştu

Reklam Özdenetim Kurulu'nun (RÖK), reklamveren, ajansı ve medya temsilcilerinin katıldığı...

12.02.2009 - 15:59 | MediaCat

Reklam Özdenetim Kurulu’nun (RÖK), reklamveren, ajansı ve medya temsilcilerinin katıldığı
sektörel bilgilendirme toplantısının ikincisi 12 Şubat Perşembe günü (bugün) İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlendi.

Açılış, RÖK’ün temel ilkelerini oluşturmak amacıyla kurulun Reklam Özdenetim Platform’unu oluşturan Reklamverenler Derneği (RVD) ve Uluslararası Reklamcılık Derneği’nin (IAA) yöneticileri tarafından yapıldı.

Platform ve RVD Başkanı Hakan Gören konuşmasında RÖK’ün markaların korunmasına aracılık ettiğini ve bu sorumluluğun özellikle reklamverenler tarafından hissedilmesinin önemini vurguladı. Reklamverenin her alanda yaptığı öncülüğü, RÖK’ün kararlarına sahip çıkarak da göstermesi gerektiğini vurguladı.

Uluslar arası Reklamcılık Derneği Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ konuşmasında özdenetimin temel amacının “reklama güven sağlamak” olduğunu belirtti. Reklam Özdenetim Kurulu’nun bir reklamın yanıltıcı olduğuna dair verdiği kararların mutlaka uygulanmasının ne yaşamsal olduğunu ifade etti ve yanıltan reklamın uzun vadede reklamdan yarar uman kesimlere zarar vereceğini hatırlattı.

Son olarak söz alan RÖK Başkanı Çetin Ziylan, kurulun işleyişi, ilke kararları, yenilikler, başvuruların türü hakkında bir sunum yaptı. Konuşmasında RÖK’ün kurallara aykırı bulduğu reklamların düzeltilmesi ya da yayından kaldırılması konusunun önemine değindi. Bunu bir etiğe saygının ötesinde kuruluşundan bu yana iki kez ilanlarla kamuoyuna taahhüt edildiğini belirtti. Reklamveren, medya ve reklam ajanslarının taahhütteki imzalarıyla bunu teyid ettiklerini söyledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.