Reklam harcamalarını 3 katına çıkardı

Enerji devi BP, Meksika körfezinde neden olduğu çevre felaketi sonrasında, kamuoyundaki negatif algı ve...

03.09.2010 - 00:00 | MediaCat

Enerji devi BP, Meksika körfezinde neden olduğu çevre felaketi sonrasında, kamuoyundaki negatif algı ve ABD’de kuruma karşı yükselen öfke ile savaşmak için reklam bütçesini 3 katına çıkardı. BP, bu yıl Nisan ve 2 Temmuz arasında, reklam çalışmalarına 93 milyon dolar (60 milyon pound) harcadı ki bu da hafta başına 5 milyon dolardan daha fazla harcamaya tekabül ediyor. Şirket 2009’un aynı döneminde 30 milyon dolardan daha az harcama yapmıştı.

BP’NİN REKLAM BÜTÇESİNİ YÜKSELTMESİ TEPKİ ÇEKTİ
Ancak, şirket yine de kimseye yaranamadı. Bu hafta içinde Florida’da toplanan Enerji Komitesi, “Reklâma harcanan para, 20 Nisan’daki teçhizat patlamasından sonra ağır darbe alan Florida turizmine aktarılsaydı bölge için daha iyi olurdu” diyerek, BP’yi eleştirdi.

Cumhuriyetçi senatör Kath Castor: “BP, reklâm kampanyasını hızlandırırken, körfezin etrafındaki küçük işletmeler ve sakinler felaketin neden olduğu büyük ekonomik hasarlarla savaşmak zorunda kaldı” sözleriyle, şirketi eleştirdi.

BP’NİN REKLAM BÜTÇESİNİ ARTTIRMASINA MEDYADAN BÜYÜK İLGİ
BP’nin, arttırdığı reklam harcamaları, lokal ve ulusal gazeteler, dergiler ve televizyonlarda geniş yer buldu ve yoğun bir şekilde eleştirildi.

Ancak, 30 Ağustos pazartesi günü komiteye sunulan bilgilere göre; aslında BP, yaşanan felaket sonrasında toplamda, geçen yılın aynı dönemine göre televizyonda ve radyoda yayınladığından sayıca daha az; ancak daha yüksek bir oranda ulusal ve 60 saniyelik reklamlar olmak üzere, daha uzun reklam yayınladı.

BP, komiteye körfez sakinlerini konu hakkında bilgilendirmek ve kurtarma sürecindeki şeffaflığı sağlamak için reklam harcamalarını arttırdığını söyledi.

BP KRİZ İLE SOSYAL MEDYADA DA MÜCADELE EDİYOR
Kriz süresince BP, sızıntı ile ilgili düzenli güncellemeleri sağlamak amacıyla sosyal medya sitelerine de yönelmişti. BP Amerika’nın Facebook sayfası, sızıntı ile mücadele eden ekip tarafından hazırlanmış ve 40.000’den fazla takipçiyi etkilemişti. Twitter sitesine de 18.500’den daha fazla takipçi katılmıştı.

medyaloji.net

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.