Reklam harcamaları kıpırdanmaya başladı

Ekonomik krizle birlikte sert düşüşlere sahne olan global reklam harcamaları, düzelme işaretleri veriyor. Reklam harcamaları Asya Pasifik bölgesinde...

26.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Ekonomik krizle birlikte sert düşüşlere sahne olan global reklam harcamaları, düzelme işaretleri veriyor. Reklam harcamaları Asya Pasifik bölgesinde, televizyon, gazete ve dergilerde, ikinci çeyrekte yüzde 11 artışla 29.96 milyar dolara ulaştı.

Nielsen verilerine göre, Nisan-Haziran döneminde, bölgede en hızlı büyüyen ülke olan Hindistan’ın reklam harcamaları yüzde 28 artışla 1.7 milyar dolara ulaştı.

Çin’de aynı dönemde yüzde 17’lik bir artış sağlanırken, Endonezya’da yüzde 8’lik bir genişleme görüldü ve reklam harcamaları 1.3 milyar dolara çıktı. Filipinler’de yüzde 9’luk bir artışla 845 milyona, Malezya’da yüzde 1 artışla 415 milyon Euro’ya ulaştı.

Buna rağmen Asya Pasifik bölgesinde yer alan bazı ülkelerde ise büyük düşüşler gözlendi. Güney Kore’de reklam harcamaları yüzde 17 ile 1.4 milyar dolara, Singapur’da yüzde 12 ile 254 milyon dolara, Taylan’da yüzde 9 ile 449 milyon dolara ve Avustralya’da yüzde 5 ile 1.5 milyar dolara geriledi.

İkinci çeyrekte Hong Kong yüzde 4, Yeni Zelanda yüzde 2’lik düşüşlerle, kabul edilebilir bir tablo sergiledi.  

Televizyon yüzde 10’luk bir artışla, reklam harcamalarında en çok artışın yaşandığı mecra olurken, gazete ve dergilerde yüzde 1 ile yüzde 3 arasında düşüşler gözlendi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.