QR kodu kullanımında 5 büyük hata

Başarıyı yakalamak için, QR kod kullanımına dikkat etmek gerekiyor.

03.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Arkasında mobil internet vasıtasıyla kullanıcıyı sınırsız içeriğe ulaştıran bir sistem bulunan QR kodlar; dijital dünya ile fiziksel dünyayı birbirine bağlayan yeni bir pazarlama aracı.

Fakat istenilen başarının yakalanması için dikkat edilmesi gereken birkaç husus söz konusu. Bu hususların göz ardı edilmesi sonucu QR kod kullanımı sadece modaya uymakla kalıp markalara maliyet olarak geri dönüyor.

QR kod kullanımında yapılan başlıca hatalar şöyle sıralanıyor:

1- Kodu test etmemek

QR kodu, üretiminden sonra, kodun belli bir mesafeden okunup okunmadığını ölçmek için mutlaka test etmek gerekiyor. Kısa bir URL ile QR kod oluşturulduğunda, (bit.ly ve goo.gl kullanılabilir) tarama kolaylaşıyor.

2- Çok fazla metin kullanmak

Amaç, ürünle ilgili mobil web deneyimi yaşatmak ise, sadece kısa bir URL yeterli. QR kodlara herhangi bir düz metin eklenmemeli. QR kodu fiziksel hyperlink olarak düşünüldüğünde her QR kod okuyucusu olan cihazı bu linki hemen okuması gerekir. Kullanıcı QR kodu okuttuğu zaman içeriğe hemen ulaşmalı.

3- Mobil olmayan sayfalar kullanmak

QR kodların içindeki bağlantıların yüzde 99,9’u normal web sitesine yönlendiriliyor. HTML 5 ile birlikte birçok site artık mobil olarak da görüntülenebiliyor. Eğer HTML 5 ile bir site yapılamazsa CMS ile de bir mobil site yapılabilir. Mobil site yapmak veya kampanyalar için mobile özgü çalışan landing page’ler için hazır platformlar da bulunabilir.

4-Data hattının olmadığı yerlere QR kod koymak

Uygulamalarda reklamın nerelerde yayınlanacağı önemlidir. Örneğin, Tesco’nun son QR kod uygulaması metroda çalışmıştı, çünkü wi-fi bağlantısı bulunuyordu. İnternet erişimi olmayan yerlere QR kodları yerleştirmek, hedef kitleyi düşürür. Reklamların nerede yer alacağına dikkat edilmeli, görülebilir ve çalışabilir olduğundan emin olmak için testler yapılmalı.

5-QR kodların sadece bilgi içermesi

Bir QR koda olan ilgiyi artırmak ve taratılmasını sağlamak için uygun bir yöntem: QR kodu arkasına indirim, kupon, hediye konularak, kullanıcıları ödüllendirmek. QR kodların kullanılacağı yerlerde kısa bir açıklamaya yer verilmeli, gereksiz yoğunluk (afişin dijital bir kopyası) ya da sıkıcı (şirketin adresi gibi) bilgilerden kaçınılmalı.

 

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.