60 milyon dolarlık ipad

Apple, "iPad" ismi ile ilgili yaşadığı sorunu çözmek için, Proview'e 60 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

03.07.2012 - 00:00 | MediaCat

Apple, "iPad" ismi üzerinden yaşadığı hukuki anlaşmazlığı çözmek için, Çinli bir şirket olan Shenzen Proview Technology’ye 60 milyon dolar (yaklaşık 108 milyon tl) ödemeyi kabul etti. 

Proview, 2000 yılında iPad isminin haklarını aldığını ve Çin piyasalarında isim haklarının kendisinde olduğunu iddia ediyordu. Apple ise 2009 yılında ismin dünya genelinde haklarını satın aldığını öne sürüyordu.

Apple, iPad isminin küresel haklarını, Tayvan’da Proview’e bağlı bir şirketten 55,000 dolara (yaklaşık 99 bin tl) satın almıştı. Ancak bir Çin mahkemesi, 2001’de iPad markasını kaydettiren Proview’un Çin’de iPad adının sahibi olduğuna karar verdi.

Mahkeme, iPad sorununun çözümlenmesinin tamamlandığı açıklamasını yaptı. İki şirket de anlaşmadan memnun olduklarını açıklarlarken uzmanlara göre Apple, Çin’deki satışlarının etkilenmemesi için böyle bir anlaşmaya varmış bulunuyor.

(kaynak: chip online)

 

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.