MediaCat

Philips TV iş kolunun büyük kısmını devrediyor

Philips bir zamanlar pazar lideri olduğu televizyon sektöründe hisselerinin büyük bir kısmını TVP’ye devrediyor

Philips TV iş kolunun büyük kısmını devrediyor

Philips bir zamanlar pazar lideri olduğu televizyon sektöründe hisselerinin büyük bir kısmını TVP’ye devrediyor.

 Royal Philips Electronics (NYSE:PHG, AEX:PHI), uzun vadeli bir stratejik ortaklığın bir parçası olarak, televizyon iş kolunu TPV Technology (0903.HK) ile yapılan bir ortak girişime devretmek için bir ön protokol imzaladığını duyurdu. Yeni şirket’in %70’i TPV’ye, %30’u Philips’e ait olacak.

 Philips İcra Kurulu Başkanı Frans van Houten, “Bu ortaklık Televizyon iş kolumuzun karlılığa geri dönmesi ve çok dinamik televizyon endüstrisinde başarılı olması için gereken ölçeği ve odağı sağlayacaktır,’’ dedi ve şöyle devam etti: “Philips Televizyonlarını bu girişim ile piyasada tutmakta kararlıyız. Bu ortaklık Philips markasının gücünü, yenilikçi gücünü ve ticari ilişkilerini TPV’nin ek ölçek ve imalat güçleriyle birleştirecektir. Bu kararlı adım televizyon iş kolu, Consumer Lifestyle ve genel olarak Philips için doğru adımdır.’’

 TPV Başkan ve CEO’su Jason Hsuan da şöyle konuştu: “Bu TV ortak girişiminde Philips ile ortaklık etmekten büyük heyecan duymaktayız. Philips ile yıllardır sağlam bir iş ilişkimiz var ve birlikte, televizyon sektöründe dünya çapında önde gelen bir oyuncu olabileceğimize inanıyoruz. Bugünkü duyuru televizyon iş kolunda büyüme hedeflerimize ulaşmak yönünde büyük bir adım ve bu konuda Philips ile ortak olarak çalışmaktan çok memnunum.’’

Ortak girişim, Çin, Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Güney Amerika’daki bazı ülkeler hariç olmak üzere, Philips Televizyon iş kolunun dünya çapında tasarım, imalat, dağıtım, pazarlama ve satış işlerinden sorumlu olacaktır. İşlemin bir parçası olarak Philips, ortak girişime, belirli bazı sıkı kalite ve müşteri hizmetleri standartlarına tabi olarak, Philips markasının, yukarıda belirtilen bölgeler haricinde dünya çapında kullanılması hakkını verecektir. Bunun karşılığında da Philips gelire dayalı isim ücreti alacaktır. Çin, Hindistan ve Kuzey Amerika’daki mevcut marka lisans anlaşmaları ortak girişime aktarılmayacaktır.

Philips Consumer Lifestyle İcra Kurulu Başkanı Pieter Nota, “Bu yeni ortak girişim Philips’e büyümeye odaklı daha güçlü bir gelecek sağlayacaktır. Bu ortaklık yeniden şekillendirilen Tüketici Yaşam Tarzı sektörünün, seçili piyasalarımızın çoğunda, sağlık ve refah alanlarında önde gelen oyunculardan biri olmaya odaklanmasını sağlayacaktır.”

Hollandalı tüketici elektroniği üreticisi şirketin CEO’su Frans Van Houten, Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden biri olan Philips’in kârını artırmak için böyle bir adım attıklarını açıkladı.

Philips, şu anda zarar eden televizyon birimini yüzde 30’a yüzde 70 oranda hisse paylaşımının olacağı bir ortak girişimle, Hong Kong merkezli monitör üreticisi TPV’ye devrederken, birimin tamamen kapatılması olasılığı da söz konusu. Hollandalı grup, televizyon piyasasında daha ucuz maliyetli ürünler satan Samsung ve LG Electronics gibi rakiplerinin karşısında durmakta zorlanıyordu.

Bu ay şirketin CEO’luğu getirilen ve yeniden yapılandırma konusunda uzman olan Van Houten, Philips’in 400 ve üzerindeki biriminin kârlılığını değerlendirdiğini ve iş yapmayan birimlerin üzerindeki ölü toprağını atmayı planladığını söyledi. CEO’dan gelen bu açıklama, Philips’in başka birimlerini de satışa çıkarabileceğinin bir işareti olarak kabul edildi.

 

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.