P&G, Gillette’i satın alıyor

Hızlı tüketim ürünleri devi Procter & Gamble, Gillette'in hisselerinin tamamını satın almak için anlaşma imzaladı.

28.01.2005 - 00:00 | MediaCat

Hızlı tüketim ürünleri devi Procter & Gamble, Gillette’in hisselerinin tamamını satın almak için anlaşma imzaladı. P&G, 57 milyar dolar değerindeki anlaşmayla tarihindeki en büyük satın alma işlemini gerçekleştirmiş olacak.

27 Ocak 2005 tarihinde her iki şirketin yönetim kurulu üyeleri tarafından oybirliği ile kabul edilen anlaşmaya göre P&G, Gillette’in üretim, teknik ve diğer fonksiyonlar da dahil olmak üzere tüm işlerini satın alacak.

P&G Başkanı A.G. Lafley, yaptığı açıklamada Gillette ve P&G’nin uyumlu kültürel yapılarının mükemmel bir birleşmeye imkan tanıdığını söyledi. Lafley, Gillette Yönetim Kurulu Başkanı James M. Kilts’in P&G’nin yönetim kuruluna dahil olup P&G yönetim kurulu başkan yardımcısı olarak görevini sürdüreceğini ifade etti.

P&G Türkiye Genel Müdürü Saffet Karpat ise, güçlü markaları ve sağlıklı büyüme ivmeleriyle hızlı tüketim ürünleri alanında dünyanın en iyi şirketlerinden ikisi olan P&G ve Gillette’in birleşmesinin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu söyledi.

1901 yılında Boston, Massachusetts’de kurulan The Gillette Company tıraş kategorisinde Gillette, Mach 3 ve Venus, pil kategorisinde Duracell ve Coppertop, elektronik alanında Braun ve ağız bakımı alanında Oral-B gibi birçok lider markayı bünyesinde bulunduruyor.

Dünya çapında yaklaşık 30.000 kişiye istihdam sağlayan ve 14 ülkede 31 fabrikası bulunan Gillette Türkiye’deki çalışmalarına 1989 yılında başladı.