P&G büyümesini sürdürdü

Türkiye’de hanelerin yüzde 90’ında en az bir ürünü ile yer alan P&G Türkiye, 2010’da 2 milyon daha fazla tüketiciye ulaşmayı hedefliyor...

17.12.2009 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de hanelerin yüzde 90’ında en az bir ürünü ile yer alan P&G Türkiye, 2010’da 2 milyon daha fazla tüketiciye ulaşmayı hedefliyor. Şirket ayrıca, Türkiye’de P&G ürünleri için ayrılan yıllık kişi başı 11 dolar olan harcama tutarını da yeni ürünler ve markalar ile artırmayı planlıyor.

Dünya çapında 180 ülkede günde 4 milyar tüketici ile ürünlerini buluşturan P&G’nin 2010 hedefi, ürünleriyle Türkiye’de 2 milyon daha fazla tüketicinin yaşamını iyileştirmek. 24 markası ile temizlikten küçük ev aletlerine, kişisel bakımdan kozmetiğe yüzlerce ürüne sahip olan P&G Türkiye ayrıca, ürünlerine kişi başı yılda 11 dolar bütçe ayıran Türk tüketicisinin beğenisine sunacağı yeni ürün ve markalarla bu tutarı da artırmayı hedefliyor. 

PG Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, yılsonu yaptığı değerlendirmede, 2009 yılında hacimsel olarak %5 büyüdüklerine ve 1 milyar dolarlık ciroya ulaştıklarına dikkat çekti. Karpat “P&G Türkiye, global operasyonlar içinde en büyük 15 pazardan biri oldu. Bugün Türkiye’deki hanelerin yüzde 90’ında en az bir P&G ürünü yer alıyor. Önümüzdeki dönemde sunacağımız yeni ürünler ile daha fazla haneye ve tüketiciye ulaşmayı planlıyoruz” dedi.

Avrupa ve Asyalı bebeklerin bezi Türkiye’den 22 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren P&G Türkiye’nin bugün P&G’nin global üretim merkezlerinden biri haline geldi. Türkiye’de bebek bezi ve hijyenik ped üretiminin ortalama yarısı ve toz deterjan üretiminin 1/4’ü ihraç ediliyor. Üretimin ortalama yüzde 35’ten fazlasını toplam 25 ülkeye ihraç eden P&G 2009 yılında 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Türkiye’ye bugüne kadar 550 milyon doları aşan fiziksel yatırım gerçekleştiren P&G, 2010’da kapasite artırma ve yeni teknolojiler için yaklaşık 20 milyon dolarlık fiziki yatırım yapmayı planlıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.