PepsiCo’dan plastik karşıtı adım

Şirket, Aquafina markasının ambalajlarında plastik kullanımından vazgeçmeyi planlıyor.

28.06.2019 - 11:46 | Arzu Nilay Kocasu

PepsiCo Türkiye'de üst düzey atamalar

Gezegenimizdeki yaşamın sürekliliğini tehlikeye atan başlıca sorunlardan biri olan plastik kullanımı, meselenin toplumlar nezdinde kaydadeğer ölçüde karşılık bulmaya başlamasıyla birlikte, markaları da çeşitli inisiyatifler kullanmaya mecbur kılıyor.

Konuyla ilgili çalışan şirketlerden PepsiCo, Aquafina markasının halihazırda plastik olan şişeleri yerine neredeyse yüzde 100 geri dönüştürülebilir olan ve plastiğe kıyasla daha az ekolojik ayak izi bırakan alüminyumdan üretilen şişelere geçmeyi planladığını duyurdu. Tüketicilerin plastik kullanımına artan tepkisine cevaben, şirket nezdinde gerçekleşecek daha geniş çaplı bir inisiyatifin parçası olan bu ilk adım şimdilik yalnızca ABD’de atılacak.

LIFEWTR markasının da plastik şişeler yerine yalnızca yüzde 100 oranında geri dönüştürülmüş polietilen tereftalattan şişelerde satılacağını duyuran PepsiCo’nun mevzubahis sürdürülebilirlik planları gelecek yıl hayata geçecek ve şirketin beyanına göre 8 bin metrik ton geri dönüştürülmemiş plastik ile yaklaşık 11 bin metrik ton sera gazı emisyonunu ortadan kaldıracak.

“Dünyanın lider yiyecek & içecek şirketlerinden biri olarak, PepsiCo’nun toplumların plastiği üretme, kullanma ve imha etme şekillerini değiştirmeye yardım edilmesinde oynayabileceği önemli bir rol olduğunun bilincindeyiz” diyen PepsiCo Başkanı ve CEO’su Ramon Laguarta, 2025 yılına gelinceye kadar tüm ürünlerini geri dönüştürülebilir, gübrelenebilir veya biyobozunur kılma gayesinde olan şirketin bu konudaki duruşunu şu sözlerle özetliyor:

“Sürdürülebilirlik için kendi payımıza düşeni yapmak adına ambalajlarımızı azaltıyor, geri dönüştürüyor, yeniden icat ediyoruz ve plastiklerin yenilenebildiği ve yeniden kullanılabildiği bir dünyada yaşamaya başlayana kadar da durmayacağız.”

Kaynak: Tech Crunch

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.