Panasonic’in ilk çeyrek sonuçlarında Japonya etkisi görüldü

Panasonic Corporation 31 Mart 2012 tarihinde sona erecek mevcut mali yılın 30 Haziran 2011’de sona eren ilk çeyreği için konsolide finansal sonuçlarını açıkladı.

08.08.2011 - 00:00 | MediaCat

Panasonic Corporation 31 Mart 2012 tarihinde sona erecek mevcut mali yılın 30 Haziran 2011’de sona eren ilk çeyreği için konsolide finansal sonuçlarını açıkladı.

İlk çeyrekteki konsolilde grup satışları 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan Büyük Doğu Japonya Depreminin etkisi ile %11 oranında azalarak 1.929,5 milyar yene geriledi. 31 Mart 2011 itibarıyla sona eren 2011 mali yılının ilk çeyreğinde ise bu rakam 2.161,1 milyar yen olarak gerçekleşmişti. Konsolide grup toplamı çerçevesinde yurt içi satışlar bir yıl öncesinin 1.054,4 milyar yenlik tutarına kıyasla %8 oranında bir düşüş gerçekleştirerek 967,6 milyar yen olarak gerçekleşti.

Japon ekonomisi, değerlendirilen birinci çeyrek boyunca Büyük Doğu Japonya Depreminden kaynaklanan ağır şartlar altında olsa da otomobil satışlarındaki artışın ve enerji verimliliği sunan tüketici ürünlerine dair artan talebin de etkisi ile düzelme sürecine girmiş bulunuyor. Bunlar yaşanırken küresel ekonomi Çin gibi gelişen pazarlardaki talebe rağmen ABD’deki ekonomik daralma ve enflasyon endişesinden kaynaklanan bir takım yavaşlama emareleri göstermeye başladı.

Böylesine bir iş atmosferinde Panasonic, 100. kuruluş yıldönümü için belirlediği “Elektronik Endüstrisinde Dünyanın 1 numaralı Çevreci İnovasyon Şirketi” olma vizyonunun ilk adımı olan 3 yıllık orta vadeli yönetim planı “Yeşil Dönüşüm 2012 (GT12)”’nin ikinci yılında, Büyümeye Yönelme ve Çevreci İnovasyon Şirketi Olmak İçin Gereken Temelleri Oluşturma olarak belirlenen iki ana tema üzerinde çalışıyor.

Faaliyet kârı bir yıl önceki değer olan 83,8 milyar yenden 5,6 milyar yene geriledi. Malzeme ve sabit maliyetlerin azaltılmasına rağmen felaketten etkilenen satışların düşmesi, yoğunlaşan fiyat rekabeti ve hammadde maliyetlerinin artması ile birlikte böyle bir sonuç ortaya çıktı. Bununla birlikte geçen sene 84,3 milyar yen olarak gerçekleşen vergi öncesi kâr bu sene 17,4 milyar yen zarar olarak gerçekleşti. Bunda erken emeklilik programlarının yerleştirilmesi ile bağlantılı maliyetler ve felaket nedeniyle diğer gelirlerde yaşanan kesintiler önemli rol oynadı. Panasonic Şirketi’nin net zararı 30,4 milyar yen olarak gerçekleşti. Geçen yılda ise 43,7 milyar yen kâr elde edilmişti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.