Otomotiv sektörü yeniden canlanıyor

Geçtiğimiz yıl krizle büyük darbe alan piyasalarda iyileşme sinyalleri dünyanın pek çok bölgesinden gelirken...

21.10.2010 - 00:00 | MediaCat

Geçtiğimiz yıl krizle büyük darbe alan piyasalarda iyileşme sinyalleri dünyanın pek çok bölgesinden gelirken, pek çok mecrada henüz keskin bir çıkış görülmüyor. Nielsen’in son açıkladığı (11 Eylül 2010 tarihli) rapor, ABD’de reklam harcamalarının yılın ilk yarısında yüzde 3.8 artığını gösteriyor.

Adage’de yer alan habere göre; Yerel gazetelerde reklam harcamaları yüzde 0.2 artarken, Radyoda yüzde 0.6, TV’de yüzde 1, Açıkhava’da yüzde 1.6, ulusal dergilerde yüzde 2.3 artış kaydedildi. Buna rağmen özel yayın yapan bazı kanallarda ise büyük artış kaydedildi. ABD’de reklam harcamalarında esas yükseliş; İspanyolca hizmet veren kanallarda yüzde 24.2, Sunday gazetesi ekinde yüzde 21.6, Kablo TV’de yüzde 13 ve ulusal gazetelerde yüzde 10.8 olarak gerçekleşti.

Nielsen’in verilerine göre geçtiğimiz yılın ilk yarısında ABD reklam harcamaları yüzde 15.4 düşüş kaydetmişti. Nielsen bu raporunda dijital reklam harcamalarına yer vermezken, internet harcamalarının hesaplanmasında yeni bir metodoloji geliştirdiğini kaydetti.

Krizden en büyük darbeyi gören otomotiv sektörü, bu yıl reklam harcamalarına en büyük payı ayıran sektör olma yolunda. Otomotiv sektörü reklam harcamalarında yüzde 26.9 artış sağlarken, araba sigorta sektörü yüzde 22.6 artış kaydetti.

General Motors harcamalarını yüzde 73 artırırken, Toyota yüzde 22 ve Ford yüzde 15 artırarak ilk üç sırada yer alan otomotiv firması oldu.

eniyimecra.com