Online reklamlara yeni standartlar

ABD'de İnteraktif Reklamcılık Bürosu (Interactive Advertising Bureau) online geniş bant reklamlar için hazırladığı yeni yönergelerini açıkladı.

01.12.2005 - 00:00 | MediaCat

ABD’de İnteraktif Reklamcılık Bürosu (Interactive Advertising Bureau) online geniş bant reklamlar için hazırladığı yeni yönergelerini açıkladı. Yönergeler esasen reklamların uzunluğu ve kullanıcıların reklam üzerindeki kontrolü gibi konuları baz alıyor.

Reklamverenlerin başvurabileceği bir kaynak niteliği taşıyan IAB yönergeleri ile daha fazla yayıncının bu reklamlara yer vereceği umuluyor.

IAB’nin tavsiye niteliğindeki yönergeleri elbette ki online görüntülü reklamlar alanında gelinen son nokta değil. Teknoloji ilerleyip kullanım alanları arttıkça bu yönergelere yenilerinin eklenmesi kaçınılmaz. Yönergeler, içeriğin öncesinde ve içerisinde yayınlanan reklamların 30 saniyeyi geçmemesi gerektiği ve içerikten sonraki reklamın uzunluğunun yayıncısına bağlı olabileceği yönünde tavsiyeler veriyor.

Kullanıcıya verilmesi gereken minimum kontrol yetkisinin durdurma-başlatma, ses açma-kapama gibi kontrolleri içermesi gerektiği belirtilirken ileri-geri sarma, durdurma ve zoom yapma gibi yetkilerin de isteğe göre verilebileceği yönergeler arasında yer alıyor. Yönergeler kullanıcıya bir miktar kontrol hakkı tanımasına rağmen TiVo’da olduğu gibi reklamın atlanmasına olanak tanımıyor.

ABD’deki online reklam harcamalarının 2007 yılında bu yılki rakam olan 225 milyon doları üçe katlaması bekleniyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.