Online reklam harcamaları yüzde 38 arttı

IAB’nin raporuna göre online reklam harcamalarının geçtiğimiz yıl yüzde 38’e artmasıyla birlikte, 2009’da...

09.04.2008 - 12:02 | MediaCat

IAB’nin raporuna göre online reklam harcamalarının geçtiğimiz yıl yüzde 38’e artmasıyla birlikte, 2009’da televizyonu da geride bırakması bekleniyor.

2006’da yüzde 11,4 iken, geçtiğimiz yıl 2,8 milyar sterline ulaşan değeriyle online reklam sektörü, pazar payını yüzde 15,3’e çıkardı. Sektörün büyüme oranı 2006 yılındaki yüzde 41’lik büyümeden ve 2005’teki yüzde 66’lık büyümeden daha az gerçekleşmesine rağmen, IAB’nin tahmini olan yüzde 35’i geçti. Şu anda televizyon ve basının ardından en büyük mecra olan internetin önümüzdeki yıl toplam değeri 3,4 milyar sterlin olan TV pazarını geride bırakması bekleniyor.

2 milyar sterlinden 2,8 milyar sterline yüzde 38 büyümenin çok güçlü bir performans olduğunu söyleyen IAB CEO’su Guy Phillipson, “Açıkça anlaşılıyor ki pazarlama yöneticileri markaları için internetin değerini iyice kavramaya ve televizyonda yaptıkları gibi zengin medya ve video özelliklerini kullanmaya başladılar” dedi. Phillipson’a göre sosyal network sitelerinin popülerliği, ucuz laptopların ve internet bağlantı hızlarının artması ve kablosuz bağlantıların yaygınlaşması da bu büyümede etkin rol oynadı.

PricewaterhouseCoopers ve World Advertising Research Centre ile hazırlanan IAB raporuna göre 2007 yılında reklam harcamalarındaki büyümeyi yaratan en büyük güç internet oldu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.