Medyada Mart ayı gündemi çalkantılı geçti

AKP’nin kapatılmasına ilişkin açılan dava, Harekatın sona ermesi, Ergenekon Davası, Dünya Kadınlar Günü, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı, Fenerbahçe’nin...

09.04.2008 - 11:10 | MediaCat

AKP’nin kapatılmasına ilişkin açılan dava, Harekatın sona ermesi, Ergenekon Davası, Dünya Kadınlar Günü, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı, Fenerbahçe’nin Şampiyonlar Ligindeki başarısı, popüler internet sitesi Youtube, Gülben Ergen ve Demet Akalın gibi ünlülerin kaset yarışları derken, Mart ayında medya yine çok hareketliydi… İşte MTM’nin, 1700’i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini araştırarak hazırladığı medya raporunun ayrıntıları…

Mart ayında Türkiye gündemine damgasını vuran konular, yerlerini başdöndürücü hızla birbirlerine bırakırken, AKP ve kapatılma davası birinci sıraya yerleşti. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde yayımlanan her haberin tek tek raporlanması ve ölçümlenmesi sonucunda elde edilen rapora göre, medyanın en çok işlediği gündem maddesi olan AKP, kapatma davasına ilişkin konuyla bir anda Türkiye’nin gündemini değiştirdi.

Harekât bitti haberler düşüşe geçti…

TSK’nın, Güneş Harekâtı’nı durdurması, geçtiğimiz ayın en önemli bir diğer gündem başlığı oldu. Onlarca askerimizin şehit olması üzüntüyle karşılanırken; harekât, Türk ve dünya medyası tarafından yakın takibe alındı. Medya araştırmasının verilerine göre, PKK terör örgütü, ay toplamında 20 bin 666 haberde yer aldı.

AB, AKP’ye açılan davayı yakından takip ediyor…

Mart ayında AKP’ye açılan kapatma davasının, “demokrasi dışı olduğu ve davanın Avrupa demokrasi anlayışı ile bağdaşmadığı” başlıklarıyla sıkça gündeme gelen Avrupa Birliği, ay boyunca 18 bin 462 habere konu oldu. Önceki aya oranla haber sayısında küçük bir yükselme olan AB, 70 saat süreyle de TV ekranlarına haber konusu edildi.

Türban sorunu ilgi odağı olmaya devam ediyor…

Geçtiğimiz ayın başında türban serbestisi yasasının meclisten geçmesi ve hemen ardından tasarının hayata geçirilmesi tüm Türkiye’nin gündemini değiştirdi. Laiklik tartışmalarını da beraberinde getiren üniversitelerde türban serbestliği konusu haber sayısındaki düşüşe rağmen Mart ayında, gündem maddeleri arasında üst sıralarda yerini aldı. Önceki aya göre haber sayısı % 68 oranında düşmesine rağmen, türban ve başörtü konusu 11 bin 609 habere konu oldu.

Yeni Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı Onaylandı…

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen yeni Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı, işçisinden memuruna herkesin pür dikkat izlediği konuların başında geldi. Tasarı, hükümet ile sendikaları karşı karşıya getirdi. Emek Platformu ve hükümet, sendikaların sosyal güvenlik ve sağlık sigortası konusundaki 19 maddelik talep listesinden 11’inde uzlaşma sağlarken, sendikalar uzlaşma sağlanamayan maddelerdeki ısrarlarını sürdürdü. Emek Platformu’nun sosyal güvenlik reformunu protesto için 17 Mart’ta yaptığı iki saatlik iş bırakma eylemi sonrasında çalışanlar yine meydanlara çıktı. KESK, TMMOB, TTB ve Türk Diş Hekimleri Birliği, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası, Yasa Tasarısı’na karşı 1 Nisan’da tüm Türkiye’de kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Tüm bu gelişmeleri yakından takip eden medya, mart ayı boyunca konuyla ilgili 10 bin 791 haber ve yoruma yer verdi.

Ergenekon Davası medyayı çalkaladı…

Geçtiğimiz yıl 13 Haziran’da İstanbul’un Ümraniye ilçesinde 27 el bombasının bulunması ile başlayan Ergenekon Davası, birçok medyatik ismin gözaltına alınması ve beraberinde getirdiği tartışmalarla Mart ayı gündemine damgasını vurdu. Ay toplamında 3 bin 213 kez medyada yer alan Ergenekon Davası’na en fazla yer veren mecra yazılı basın oldu.

Aynı araştırma verilerine göre; gözaltına alınan 12 kişi arasında öne çıkanlardan Cumhuriyet yazarı İlhan Selçuk, 4 bin 882; İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek ise 3 bin 435 habere konu edildiler.

Nevruz Mart ayında gündemdeydi…

Yurdun çeşitli yerlerinde kutlanan Nevruz, Mart ayında medyanın yakın takibine giren konu başlıkları arasındaydı. Çeşitli eylemlere de sahne olan Nevruz kutlamaları, yazılı, görsel, elektronik basında toplam 2 bin 314 habere konu oldu.

Kadınlar Günü’nde “en az üç çocuk doğurun” çağrısı…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan bir diğer gündem maddesiydi. Hem dünyada hem yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan bu özel güne büyük ilginin asıl nedeni ise Başbakan Erdoğan’ın “en az üç çocuk doğurun” çağrısı oldu. Bu söylemin ardından pek çok kesimden çeşitli eleştiriler alan Başbakan, Dünya Kadınlar Günü’nü medyada en çok yer bulan başlıklar arasına soktu.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.