Online platformların yeni hedefi konserler

Kaçan konserlere üzülme derdi pek yakında tarihe karışabilir.

08.05.2017 - 10:29 | Sencer Uçar

Spotify’ın halka açılacağı dedikoduları ve Pandora Premium’un piyasaya sürülmesinin gecikmesi arasında, dijital müzik yayını mecrası belirli bir olgunluk seviyesine doğru ilerliyor gibi duruyor. Sektörde Apple, Google ve Amazon gibi devlerin yanı sıra Spotify, Deezer, Napster, Pandora ve Tidal gibi ufak çaplı firmalar da rekabet halinde. 2016 verilerine bakıldığında, Spotify’ın 43 milyon, Apple Music’in 20.8 milyon, Deezer’ın ise 6.9 milyon üyeye sahip olduğu görülüyor. Bu açıdan bakıldığında, sektöre yelken açacak yeni bir firmanın tutunabilmesi ve pazarda önemli bir paya sahip olabilmesinin de zor olduğu söylenebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2015 yılında ücretli ve reklam destekli müzik yayınları ile 3.9 milyar dolar gelir elde edilirken, canlı müzik sektöründe gelir 9.3 milyar dolar civarındaydı. Canlı müzik alanındaki gelirin online’a kıyasla 3 kat değer taşıması da firmalara canlı müzik etkinliklerini online platformlarda değerlendirme motivasyonu sağlamış görünüyor.

Firmalar, online’da statik müzik yayını yapmalarının yanı sıra canlı video yayınlarını da platformlara taşıma niyetindeler. Bu yolda Pandora’nın G-Eazy, Fall Out Boy, Jack White ve Mumford and Sons ile giriştiği pilot yayınlar örnek gösterilebilir. Zira YouTube da Coachella ve Ultra gibi büyük müzik festivalleri ile işbirliği yapmıştı. Twitter ise Live Nation ile canlı konser yayını konusunda işbirliği yapacağını duyurmuştu.

Malumunuz, insanların canlı yayınlara olan ilgisi de artmış durumda. Facebook Live ve diğer servislerin sayesinde son zamanlarda canlı yayın yapmak bir hayli popüler hale geldi. Hal böyle olunca da insanların konserlere online katılma talebi de kaçınılmaz oluyor.

Konuya sanatçılar açısından bakılacak olursa, gelirlerinin büyük kısmının dijital satış ve yayınlardan ziyade konserlerden elde edildiği söylenebilir. Peki online konser yayınları bilet satışlarına zarar verebilir mi? Pek değil: Zira canlı yayın izleyicilerinin yüzde 67’si, canlı yayın izlemelerinin ardından benzer bir organizasyon için bilet almaya karar veriyor. Yani, online canlı konser yayınları sayesinde sanatçıların gelirlerinde de artış yaşanabilir.

Online konser yayınları sayesinde daha iyi veri toplanması ve analizi de yapılabilir.

İlerleyen günlerde online müzik platformlarının online canlı konser yayını konusunda gireceği rekabeti merakla bekliyoruz.

 

Kaynak: VentureBeat

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.