Olimpiyat ateşi yayıncının cebini yakacak!

Olimpiyat Komitesi, gelirlerini artırmak için yayın haklarını ülkelere pazarlıkla verme kararı aldı....

12.10.2009 - 00:00 | MediaCat

Olimpiyat Komitesi, gelirlerini artırmak için yayın haklarını ülkelere pazarlıkla verme kararı aldı. TRT ve RAI gibi geleneksel yayıncılar devre dışı kaldı.

Her 4 yılda bir, yaz ve kış olimpiyatlarını düzenleyen Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), gelirlerini artırmak için harekete geçti. Eskiden olimpiyatların yayın haklarını blok halde satan IOC, şimdi ülkelerle teker teker masaya oturmaya başladı. Türkiye’de TRT, İtalya’da RAI’nin olimpiyat tekelini sona erdiren bu kararla birlikte, yayın gelirleri de fırladı. 2010 Vancouver Kış Olimpiyatları ile 2012 Londra Olimpiyatları’nın televizyon yayın haklarını ‘blok’ olarak satarak 3.8 milyar dolar gelire ulaşan IOC, 2014 Soçi ve 2016 Rio Olimpiyatları için bu rakamı katlamaya hazırlanıyor.

Olimpiyat Oyunları yayın haklarının Avrupa kısmı, 1956’dan bu yana TRT’nin de üyesi olduğu Avrupa Yayıncılar Birliği’ne (EBU) satılıyordu. Ancak IOC, gelirlerini artırmak amacıyla, yeni bir strateji ortaya koydu. 2014 – 2016 Olimpiyat Oyunları’nın yayın hakkını, 75 üyeli EBU’ya vermek yerine, ülkelerle tek tek pazarlıkla, daha çok para veren televizyon kanalına tahsis etme kararı aldı.

Avrupa kıran kırana
IOC’ye 32.2 milyon dolar teklif eden Fox TV, yıllardır Türkiye’de adı olimpiyat oyunlarıyla özdeşleşen TRT’nin hâkimiyetine son vererek 2014 – 2016 Olimpiyat Oyunları’nın televizyon, internet ve cep telefonu yayın haklarını aldı. İtalya’da da şimdiye kadar olimpiyat yayını yapan RAI, yerini 152 milyon dolar veren Sky Italia kanalına kaptırdı.
IOC, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Türkiye, İngiltere hariç 40 Avrupa ülkesinin yayın haklarını da Fransız Lagardere grubuna bağlı SportFive adlı şirkete yaklaşık 342 milyon dolara sattı. İngiltere, Almanya ve Fransa’da da yayın hakkını alanlar belli olunca gelirlerin 1.2 milyar doları geçeceği düşünülüyor. IOC, 2010-2012 Olimpiyatları için EBU ile anlaşmasından 800 milyon dolar kazanmıştı.

Geliri yüzde 50 artacak
ABD’de 2010-2012 yılları arasında NBC kanalı 2.2 milyar dolara oyunların sahibi olmuştu. Bu yıl NBC, ABC-ESPN ve FOX kanalları kıyasıya mücadele verecek. IOC’nin yeni pazarlama stratejisiyle, 2014 yılında Rusya’da gerçekleştirilecek Soçi Kış Olimpiyatları ve 2016 yılında Brezilya’da yapılacak Rio Yaz Olimpiyatları’nda televizyon yayın hakları toplamının krize rağmen 5 milyar doları geçeceği ifade ediliyor. IOC, blok sattığı 2010 – 2012 Olimpiyatları’ndan ise 3.8 milyar dolar gelir elde etti.

EN PAHALISI BREZİLYA
Ülke      Yayıncı     Ücret  (milyon $)

Türkiye    Fox TV           32.2
İtalya        Sky Italia       152
İspanya   RTVE             100
Brezilya   Tv Globo        210
40 Avrupa ülkesi Sportfive 342
Arap ülkeleri ASBU         32

 Kaynak: www.milliyet.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.