‘Öldürür’ yazmak yetmedi

Paketlerin üzerinde sigaranın zararlarının resimlerle anlatılacağı uygulama 1 Ocak 2010’dan itibaren Türkiye’de de devreye girecek...

23.11.2009 - 00:00 | MediaCat

Paketlerin üzerinde sigaranın zararlarının resimlerle anlatılacağı uygulama 1 Ocak 2010’dan itibaren Türkiye’de de devreye girecek. Bu uygulamaya tümüyle geçiş için şirketlere 1 yıl süre verilecek. Şirketler, resimli paketler için TAPDK’dan onay almaya başladı.

Sigaranın zararları konusuna tiryakilerin dikkatini daha fazla çekmeyi amaçlayan “birleşik uyarı” sigara paketlerine giriyor. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük’ten alınan bilgiye göre, sigarada resimli uyarı dönemi yılbaşında başlıyor. TAPDK’nın bu konuda belirlediği takvim uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen bütün sigara paketlerinde uyarı resimleri yer alacak.

Bir yıllık geçiş

Yeni uygulama için firmalara, 1 yıllık geçiş dönemi süresi tanınacak. 31 Aralık 2009’a kadar üretilen ve sadece yazılı uyarıların yer aldığı paketler, 1 Ocak-30 Haziran 2010 tarihleri arasında piyasaya verilebilecek.

Eski paketler, 30 Haziran 2010’dan itibaren ise hiçbir şekilde piyasaya sürülemeyecek. Bu dönemde sadece baş bayii ve bayiler, ellerindeki sigaraların satışını yapacak. Bu şekilde, 2010 yılı içerisinde bir yandan firmaların yeni ürettiği resimli paketler piyasada bulunacak, diğer yandan da stoklardaki sigaralar eritilecek.

14 farklı resim

Birleşik uyarıda TAPDK’nın daha önce belirlediği 14 resim ve yazı, piyasaya arzına izin verilen dumansız tütün mamulleri dışındaki bütün ürünlerin en çok görülebilen geniş ön yüzeyine kapak açım ya da bandrol bitim noktasından başlamak üzere yerleştirilecek. En çok görülebilen geniş ön yüzey, önden açılan sert paketlerde paketin açıldığı yüzeyi, yumuşak paketlerde ise en çok görülebilen yüzeylerden herhangi birini ifade edecek. Farklı paket tiplerinde ise birleşik uyarının uygulanacağı en çok görülebilen geniş ön yüzey, başvuruların değerlendirilmesi sırasında Kurum tarafından belirlenecek. Uyarılar, yer aldığı yüzeyin üst köşesine paralel olacak şekilde ve yüzeyde bulunan diğer bilgiler ile aynı yönde konumlandırılacak. Bu uyarılar sabit ve silinemez olarak basılacak. Sigara dışındaki tütün mamullerinde de sökülemez nitelikte olması şartıyla yapıştırılabilecek.

TAPDK’dan onay alınıyor

Sigara firmaları, belirlenen 14 ayrı resim ve uyarı yazısına göre düzenledikleri yeni paketler için TAPDK’dan onay almaya başladı. Onay alan firmaların üretim bantlarını da yeni dizayna göre yenileyecekleri ve kısa süre sonra birleşik uyarılı üretime geçecekleri belirtildi. TAPDK Başkanı Mehmet Küçük de, resimli uyarıların dünyada pek çok ülkede kullanıldığını, Brezilya, Belçika ve Romanya gibi ülkelerde uyarı resimlerinin hemen hemen tüm paketi kapladığını ifade etti.

TAPDK: Tiryakiyi daha fazla uyarmak istedik

Resimlerle tiryakileri, sigaranın zararları konusunda daha fazla uyarmak istediklerini belirten TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, şunları söyledi: “AB uygulamalarını dikkate alarak birleşik uyarı konusunda 14 resim belirledik. Firmalar, bu resimleri ve uyarı yazılarını sigara paketlerinde dönüşümlü olarak kullanacak. Bu şekilde 14 resim de, aynı markalarda yeralacak. 1 Ocak 2010’dan itibaren yeni ürünler birleşik uyarı sistemi kapsamında piyasaya sürülmüş olacak. Ancak daha önce üretilen ve stoklarda bulunan sigaralar için bir geçiş süresi tanınacak. Bu şekilde, stoktaki sigara ve diğer tütün mamullerinin belirli zaman diliminde satışına izin verilerek, bunların eritilmesi sağlanacak. Bu takvime göre, 1 Ocak 2011’den itibaren piyasada tek bir uyarı resmi olmayan sigara paketi kalmayacak.”

Paketlerin yüzde 65’ini kaplayacak

Birleşik uyarılar, tütün mamulleri paketlerinin en görülebilen geniş ön yüzeyinde dönüşümlü olarak bulunacak. Uyarılar, sınır çizgisi ile birlikte sigara paketinin toplam yüzeyin en az yüzde 65’ini kaplayacak. Uyarılar, metinsel veya görsel bileşenlere hiçbir şekilde müdahale etmeyecek biçimde genişliği 3 mm’den az ve 4 mm’den daha büyük olmayacak siyah çizgi ile çerçevelenecek. Firmalar, üretim ve ithalat programlarını birleşik uyarılardan her birinin 14 aylık dönem içerisinde yüzde 5 ve yüzde 9 arasında ve mamullerin her bir çeşidinde ayrı ayrı görünmesini sağlayacak şekilde uygulayacak. Mavi, kırmızı, sarı ve siyah renkler kullanılacak. Görüntü, bandrol, pul, fiyat etiketi veya diğer unsurlarca engellenemeyecek.
Birleşik uyarılar, paketin açılması ile zarar görmeyecek. Metinler Türkçe yazılacak, yabancı terimlere yer verilmeyecek, helvetica yazı tipiyle basılı olacak. Araştırmalar, uyarıcı resim uygulamasının, sigarayı bırakmada yüzde 20 etkili olduğunu ortaya koyuyor.

 

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.