MediaCat

Odeabank’tan çocuklara Eşit Masallar

Odeabank, dünya klasiği masalları kadın-erkek eşitliğini gözeten bakış açısıyla yeniden yorumladı.

Odeabank’tan çocuklara Eşit Masallar

Eşitlik kavramının çocuk yaşta yerleştiğine inanan Odeabank, dünya klasiği masalları eşitlikçi bakış açısıyla yeniden yorumlayan bir projeye imza attı. Can Yayınları işbirliğinde ve Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk’un içerik danışmanlığında yürütülen Eşit Masallar projesi kapsamında Kırmızı Başlıklı Kız, Rapunzel ve Sindirella masalları kadın-erkek eşitliği kapsamında yeniden kaleme alındı.

Mart ayında kadınların ekonomik yaşam içinde eşit şartlarda yer alabilmelerini sağlamak amacıyla  Birleşmiş Milletler özel sektör girişimi Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) girişimi olan Eşitliğe Değer ile işbirliği yaparak çalışanlarına Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Semineri veren ve Kadınların Birikim Alışkanlıkları araştırmasını gerçekleştiren Odeabank’ın yeni projesi Eşit Masallar’da söz konusu masallar, çağdaş Türk edebiyatı yazarları Gamze Arslan, Mevsim Yenice ve Murat Gülsoy tarafından Sindirella’nın Bilmecesi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Rapunzel isimleri ile tekrar kaleme alındı. Masal kitaplarının illüstrasyonu Sena Karakaş, Göktuğ Karahan ve Cemre Arslan tarafından yapıldı.

Punch BBDO tarafından yaratılan projede reklam filminin prodüksiyonu Lunapark Film üstlenirken, poster çizimleri Berat Pekmezci’ye ait. Projenin şarkısı ise Nova Norda tarafından bestelendi ve yorumlandı. Odeabank’ın hazırladığı masal kitaplarına aileler tüm Odeabank şubelerinden, dijital ve sesli kitaplara ise odeabank.com.tr üzerinden ulaşabilecek.

Odeabank Genel Müdürü Mert Öncü, Eşit Masallar projesini, “Güçlü toplumlar ve ekonomiler için kadınlar ve erkeklerin tüm potansiyellerini hayata geçirebildiği koşulların sağlanması gerekir. Bunun için eşitlik öncelikli çalışma alanlarından biridir. Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan Odeabank’ta eşitlik prensibi temel çalışma ilkelerimizden biri. Kadın-erkek rolleri ve eşitlik kavramı çocukken, çok erken yaşlarda öğreniliyor. Toplumun kadın ve erkeğe yüklediği belirli sorumluluklar ve beklentiler çocuk yaşlarda zihinlere yerleşiyor. Yerleşen kalıpları ilerleyen yaşlarda değiştirmek daha zor hale geliyor. Bu noktadan yola çıkarak, kadın-erkek eşitliği kavramının çocuklara doğru ve pozitif bir şekilde öğretilmesine katkı sunmak istedik. Hepimiz bize büyüklerimiz tarafından anlatılan masallarla büyüdük. Bu masallar erkek ve kadının toplumdaki yeri ile ilgili kalıpların yerleşmesinde önemli rol oynuyor. Biz eşitlik kavramının çocuk yaşta yerleşeceğine inanıyoruz. Dünya değişiyor ama masallar aynı kalıyor. Evinde beyaz atlı prensini bekleyen iyi yürekli kadınlar ve onları kurtaracak güçlü erkeklerin dünyasında, kadınların potansiyelini kullanmasına pek de yer verilmiyor. Bu bakış açısının değişmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eşitlik, temel bir insan hakkı olmakla birlikte, kapsayıcı büyüme ve sürdürülebilir kalkınma açısından da büyük önem taşıyor. Sürdürülebilir sosyal gelişim kadınların toplumsal kalkınmaya eşit katılımlarıyla mümkün olabilir” sözleriyle değerlendirdi.

Can Yayınları Genel Müdürü Ali Granit ise “2020 yılı boyunca okurlarımızı kitaplarla birçok yeni mecrada buluşturmaya çalıştık. Şimdi de Odeabank ile birlikte oldukça önem verdiğimiz bir konu olan kadın-erkek eşitliği kapsamında yeni bir projeye imza atıyoruz. Çağdaş edebiyatımızın değerli isimleri, kadın-erkek eşitliği kapsamında en sevilen masalları yeniden kaleme aldı, birbirinden yetenekli illüstratörler de çizimleri ile bu masalları destekledi. Yeniden yorumlanan masallarda kadın-erkek eşitliğini doğru şekilde ele almak ve bunu çocuklara en iyi şekilde aktarabilmek temel amacımızdı. Projede emeği olan herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Eşit Masallar projesine içerik danışmanlığı yapan Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, masalların çocuk gelişimine etkisi ve eşitlik alanındaki rolü hakkında “Masalların birden çok alanı etkilemesi açısından çocukların gelişimine katkısı çok yüksek. Hayal gücünü geliştiriyor, günlük hayatta gördüğünden fazlasını düşündürüyor. Çocuğun henüz yabancısı olduğu bir hayatla tanışmasında, bu hayata dair zihinsel şemalar oluşturmasında masalların önemli bir rolü var. Dil gelişimi, bilişsel, sosyal, duygusal ve elbette ahlaki gelişim için de masalların etkisi büyük. Masalların toplumsal kadın-erkek rollerinin oluşmasında güçlü bir etkisi olduğu başka bir gerçek. Bu nedenle masalların yeniden yorumlanması, eşitlik için önemli bir adım. Masalların bu bakış açısına göre doğru yorumlanması, kız ve erkek çocuklarımızın eşit şekilde yetkinleştirilmesi, yaşam alanlarına eşit şekilde katılımlarının desteklenmesi anlamına gelir” değerlendirmesinde bulundu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.