Obama’yı dünyada en çok Türkler seviyor

Ipsos bünyesinde yer alan Ipsos Public Affairs'in Reuters ile birlikte gerçekleştirdiği "Obama'nın...

04.06.2009 - 17:34 | MediaCat

Ipsos bünyesinde yer alan Ipsos Public Affairs’in Reuters ile birlikte gerçekleştirdiği “Obama’nın Başkanlığının ilk aylarında ABD’nin İmajı” araştırmasının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre Kasım 2008 ve Nisan 2009 ayları arasında tüm dünyada ABD’nin imajı yüzde 6 artarken olumlu yönde en büyük değişim yüzde 25 ile Türkiye’de gerçekleşti.

Araştırma, Kasım 2008’de küresel gayrisafi hâsılanın % 75’ini oluşturan ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmiş ve gelişmekte olan toplam 22 ülkede, 22 bin kişinin görüşleri alınarak hazırlandı. “Obama’nın başkanlığının ilk aylarında ABD’nin imajı” araştırmasından çıkan sonuçlara göre, Başkan Barack Obama çok kısa bir süre içerisinde ABD’nin imajında pozitif bir etki yarattı.

Araştırmaya katılan 22 ülke tarafından ABD’ye dair olumlu sonuçlar çıkarken, bu oranlar Türkiye (%25), Fransa (%13), Belçika(%12), Almanya(%11), Hollanda (%11), Kanada(%10) ve İspanya’da (%10) artarak iki haneli sayılarla ifade edildi.

Öte yandan, araştırmaya göre Obama’nın başkan olması sadece Polonya(%-4), Çek Cumhuriyeti (%-1) ve Rusya’da (%+) ABD’nin imajında hiçbir değişiklik yaratmadığı, aksine düşüşler olduğu sonuçları çıktı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.