Noel Baba yok Noel yalan

CP+B'den Noel ruhunu öldüren reklam.

09.11.2015 - 14:54 | Arzu Nilay Kocasu

Noel Baba yok, Noel yalan

Reklam, çoğu zaman, halka doğruları söylememekle eleştirilen bir sektör. Öte yandan, insanları kandırdığı gerekçesiyle yüklenilen sektörün doğruyu söylediğinde de pek takdir edildiği söylenemez. Marka mesajını yaklaşan Noel ile birlikte vermek amacıyla “No Presents” (Hediye Yok) isimli bir reklam filmi hazırlayan CP+B ve PayPal İngiltere’nin başına gelenler, doğru söylemenin bazı durumlarda bir reklamın başına gelebilecek en kötü şeylerden biri olabileceğinin ispatı.

Anne ve babalarını hiç alışverişe çıkarken görmedikleri için bu Noel’de hediye alamayacaklarını düşünen iki kardeşin, Noel alışverişini PayPal kullanarak yapan ebeveynlerinin hediyelerini görünce yaşadıkları şaşkınlık ve mutluluklarını anlatan reklam filmi için The Advertising Standards Authority’ye (Reklam Standartları Otoritesi) 233 şikayet yapıldı. Sebep: Noel’i mahvetmek.

Çocukların anne ve babalarını alışveriş yaparken göremedikleri için hediye alamayacaklarını düşünmelerinin Noel Baba’nın aslında gerçek olmadığı mesajını verdiğini ve erken saatlerde yayınlanan reklam filminin onu izleyen kendi çocuklarının Noel’e ve Noel Baba’ya dair tüm güzel düşüncelerini yerle yeksan etmiş olabileceğini düşünen kızgın anne ve babalar reklama bir hayli tepkili. Şu sıralar hedeflediği kitleden Grinch muamelesi gören ve resmî bir özür yazısıyla Noel’i mahvetmek gibi bir niyeti olmadığını belirten PayPal ise ailelerin çocuklarına bazı hediyeleri Noel Baba alırken bazılarını da kendilerinin aldıklarını söylemiş olduklarını varsaydıklarını ve reklam filminin saat 21:00’den sonraya alınması için görüşmelere başladıklarını duyurdu.

Kaynak: The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.