Nisan ayında en çok Obama’nın ziyareti konuşuldu

Medya Takip Merkezi'nin her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derlediği...

06.05.2009 - 11:09 | MediaCat

Medya Takip Merkezi’nin (MTM) her ay düzenli olarak 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinden derlediği ‘ayın medya gündemi’ raporu sonuçları açıklandı. Araştırmanın sonuçlarına göre, Nisan ayına damgasını vuran konu, Obama’nın ziyaretinin de etkisiyle, tüm gündem maddelerini geride bırakarak ilk sıraya yerleşen Amerika oldu. Amerika, çeşitli konu başlıklarıyla ay boyunca, 44 bin 227 habere konu edildi.

ABD BAŞKANI OBAMA’NIN TÜRKİYE ZİYARETİ GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞT܅

Barack Obama’nın, ABD başkanlarının geleneksel olarak ilk ziyaret ettiği ülke olan Kanada’nın ardından, ikinci ziyaret edeceği ülke olarak Türkiye’yi belirlemesi, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak kabul edilirken; bu sıcak gelişme, dünya ülkelerinin gündeminde de yoğun yer aldı. Terörle mücadele, İran, sözde Ermeni Soykırımı, KKTC ve AB konularıyla ilgili görüşleri yakın markaja alınan Obama, 30 bin 204 habere konu edildi. Obama’nın ekranlarda kalma süresi ise 479 saate yaklaştı.

SARKOZY’DEN, TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNE ÖNEMLİ MESAJ…

ABD Başkanı Obama’nın “Türkiye’yi AB’ye alın” çağrısı, AB Ülkeleri arasında pek sıcak karşılanmazken, üye devletlerin yaptığı açıklamalar ve oluşan polemikler, medyada sıkça yer aldı. Özellikle, Sarkozy’nin “Obama ile dirsek dirseğe çalışıyoruz ama bu konuda kararı AB verebilir” açıklaması, ayın öne çıkan konuları arasındaydı. Sıcak gelişmelerin yaşandığı AB, çeşitli konu başlıklarıyla toplam 24 bin 958 habere konu edilirken, ekranların bu konulara ayırdığı süre ise 142 saat oldu.

ERGENEKON’UN 12. DALGASI TEPKİ TOPLADI…

MTM’nin medya raporuna göre; ayın en çok konuşulan bir diğer gündem maddesi Ergenekon Davası’ydı. Ergenekon’un 12. dalgası kapsamında, birçok profesörün gözaltına alınması medyanın yakın takibine girdi. Ankara’da Başkent Üniversitesi’nin kurucusu ve rektörü, Başkent Hastanesi’nin ve Kanal B Televizyonu’nun sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın gözaltına alınması, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan’ın evinde arama yapılması ve bazı dernek yetkililerinin gözaltına alınması, çeşitli tepkilere neden oldu. Büyük yankılar uyandıran 12. Dalganın etkisiyle Ergenekon’a ilgi, önceki aya göre % 50 oranında artış gösterdi. 27 bin 501 habere konu edilen Ergenekon’a TV kanalları ise 490 saate yakın yer verdi. Ergenekon Davası, TV kanallarının en çok yer verdiği birinci konuydu.

Ergenekon 12. Dalga kapsamında adı geçen ve hem evi hem de derneğin çeşitli ofisleri aranan ÇYDD Derneği Başkanı Türkan Saylan, sağlık sorunu ve dernek gönüllülerinin yaptığı eylemler ile de gündemdeydi. Saylan’ın, 5 bin 711 haberde bahsi geçerken, ÇYDD ise 7 bin 159 habere konu edildi. Dava kapsamında gözaltına alınan bir diğer popüler isim olan Mehmet Haberal ise 7 bin 30 haber ve yazıda yer aldı.

TERÖR OLAYLARI ÜZMEYE DEVAM EDİYOR…

Diyarbakır Lice’de 9, Hakkari’de 1 askerin PKK ile mücadelede şehit düşmesi, İstanbul Bostancı’daki hücre evi baskınındaki çatışmada 1 polis ve 1 vatandaşın yaşamını yitirmesi, eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk’e yapılan suikast girişimi, ay içerisinde en çok öne çıkan konu başlıklarıydı. Büyük üzüntüyle karşılanan şehit haberleri, hem halkın hem medyanın yakın markajındaydı. PKK, ay boyunca 14 bin 811 habere konu oldu.

MTM’nin yaptığı aynı araştırma sonuçlarına göre; geçtiğimiz ayın en çok konuşulan konuları arasında, 6 bin 175 haberle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı da yer aldı.

“1 MAYIS” RESMİ TATİL…

Türkiye’de ilk kez 1923’te resmi olarak kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın, 22 Nisan 2009’da TBMM’de kabul edilen yasa ile ”Emek ve Dayanışma Günü” adıyla resmi tatil ilan edilmesi, ayın en önemli gelişmeleri arasında yerini aldı. Resmi tatil ilan edilmesinin sevinci ve sendikaların bayramı Taksim’de kutlama isteği nedeniyle yaşanan gerginlik, 1 Mayıs’a ilgiyi artırdı. Konuyla ilgili olarak medyada 3 bin 66 haber yer bulurken, TV ekranlarının ayırdığı süre ise 75 saat oldu.

MEDENİYETLER İTTİFAKI’NA İLGİ ARTIŞ GÖSTERDİ…

6-7 Nisan tarihleri arasında, İstanbul Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Medeniyetler İttifakı Obama’nın katılacağı söylentileri ve Azerbaycan’ın tavrı nedeniyle medyanın merceğindeydi. MTM’nin verilerine göre, Medeniyetler İttifakı ile ilgili haberlerde, önceki yıla oranla yüzde 156 oranında yükseliş oldu. Konu, ay boyunca 2 bin 940 habere konu edildi.

DOMUZ GRİBİ TÜM DÜNYADA ENDİŞE YARATTI…

ABD ve Kanada’ya yayılan ve şimdiye kadar 17 ülkede görülen Domuz Gribi, insandan insana bulaşabilme özelliği nedeniyle tüm dünyada büyük bir endişeyle karşılandı. Domuzlardan kaynaklandığı öne sürülen virüs, insandan insana; hapşırık, öksürük, hatta elle tokalaşmayla bile bulaşabiliyor. Dünyada 100 kişinin ölümüne yol açtığı tahmin edilen Domuz Gribi, ayın en çok konuşulan bir diğer gündem maddesiydi.

Ayın öne çıkan diğer başlıkları ise;

•İKSV tarafından düzenlenen 28. Uluslararası İstanbul Film Festivali, ayın en çok konuşulan kültür-sanat etkinlikleri arasında ilk sırada yerini aldı.

•Türk sanat tarihinde ”opera tekniğinin uygulandığı ilk büyük yapıt” olarak yerini alan ”Kerem”, 56 yıl aradan sonra yeniden başkent sahnelerinde seyirciyle buluştu. Konu medyadan da yakın ilgi buldu.

•Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ”Üç Maymun” adlı filminin, ABD’de düzenlenen River Run International Film Festivali’nde ”En İyi Film” ödülünü kazanması, ayın önemli bir diğer gelişmesi olarak kayda geçti.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.