NASA’dan 9 yaşındaki adaya cevap: Büyü de gel

Dokuz yaşındaki Jack Davis ile NASA Gezegen Bilimi Direktörü James Green'in gülümseten yazışması.

07.08.2017 - 10:53 | Arzu Nilay Kocasu

9 yaşındaki çocuktan NASA'ya iş başvurusu

Google’a iş başvurusunda bulunan yedi yaşındaki İngiliz Chloe Bridgewater ile Google CEO’su Sundar Pichai’nin internette büyük yankı uyandıran yazışmasını hatırlayanlarınız olacaktır. Babasının kendisine gösterdiği Google ofisi fotoğraflarından etkilenen Chloe, neden Google’da çalışmak istediğini ve hayallerini anlattığı bir mektubu Google’ın kariyer sayfasına yüklemiş; Sundar Pichai tarafından bir hayli yüreklendirici bir cevap almıştı.

Google ile Chloe Bridgewater’ınkisine benzer bir vaka da NASA ile Jack Davis isminde bir çocuk arasında yaşandı geçtiğimiz günlerde. Yılda 124.406 ila 187 bin dolar gibi dolgun bir maaşla “Gezegen Koruyucusu” aradığını duyuran NASA’ya dokuz yaşındaki Jack Davis’ten şöyle bir mektup geldi:

Sevgili NASA,

9 yaşındaki çocuktan NASA'ya iş başvurusuAdım Jack Davis ve gezegen koruyucusu görevi için başvurmak istiyorum. Dokuz yaşında olabilirim ama bu iş için uygun olduğumu düşünüyorum.

Böyle düşünmemin nedenlerinden biri, kız kardeşimin benim uzaylı olduğumu söylemesi. Ayrıca, görebileceğim neredeyse tüm uzay ve uzaylı filmlerini izledim. Marvel Agents of S.H.I.E.L.D’ı izledim ve Men in Black’i de izlemeyi umuyorum. Video oyunlarında çok iyiyim. Gencim, yani uzaylı gibi düşünmeyi öğrenebilirim.

Jack’in mektubundan hayli etkilenen NASA Gezegen Bilimi Direktörü James Green, Jack’e aradıkları mevkinin detaylarını anlattığı ve küçük çocuğu cesaretlendirdiği bir mektupla cevap verdi:

9 yaşındaki çocuktan NASA'ya iş başvurusu

Sevgili Jack,

Bir “Gezegen Koruyucusu” olduğunu ve NASA’da gezegen koruyucusu olmakla ilgilendiğini duydum. Bu harika!

Gezegen koruyucusu mevkiimiz gerçekten havalı ve çok önemli bir iş. Bu göreve getirilen kişi Ay’dan, asteroidlerden ve Mars’tan Dünya’ya numunelerle birlikte mikropları da getirmemizi engellemek için çalışacak. Ayrıca, güneş sistemini keşfederken, diğer gezegenleri ve ayları bizim mikroplarımızdan koruyacak.

Bize yardım etmeleri için geleceğin parlak bilim insanlarına ve mühendislerine daima ihtiyacımız var; bu nedenle umarım sen de sıkı çalışıp okulda başarılı olursun. Bir gün seni de NASA’da yanımızda görmeyi umuyoruz!

Kaynak: Cnet.com, BuzzFeed

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.