Murdoch Orta Doğu’ya yöneldi

Uluslararası medya devi News corporation’ın sahibi Rupert Murdoch, medya imparatorluğunu daha da genişletmek için yüzünü Orta Doğu’ya çevirdi...

24.02.2010 - 00:00 | MediaCat

Uluslararası medya devi News corporation’ın sahibi Rupert Murdoch, medya imparatorluğunu daha da genişletmek için yüzünü Orta Doğu’ya çevirdi.

Ağırlıklı olarak faaliyet gösterdiği ABD ve Avrupa’da medya sektöründe doygunluğa ulaşıldığını düşünen Murdoch, gelişmekte olan pazarları fırsat olarak gördüğünü belirterek, Suudi Prens Alwaleed Bin Talal’ın sahibi olduğu Rotana Media’daki yüzde 10 hissesini aldı. İlk adımda yüzde 10 hisse için 70 milyon dolar yatıran Murdoch, Orta Doğu’lu radyo ve müzik grubundan toplamda yüzde 20’lik paya sahip olmayı hedefliyor.

Anlaşmayı sadece Rotana için değil tüm Arap dünyası için atılmış nitelikli bir adım olarak değerlendiren Prens Alwaleed, “Televizyon, film yapımı ve teknoloji konusunda News Corp.’tan çok büyük tecrübe kazanacağız. MySpace de bu grupta. Onlardan bu yeni medya kolunu öğrenebiliriz” diye konuştu. Rupert Murdoch’ın, iş hayatını bıraktıktan sonra yerine oğlu James Murdoch’un geçeceğini söylemesine rağmen, News Corp.’un yönetim kurulunda yer almayan Prens Alwaleed, “Eğer Murdoch oğlunu seçmezse, News Corp. yönetiminin başına geçmek için en büyük aday benim” açıklamasında bulundu.

En büyük yatırım
Anlaşmanın, Bin Talal’ın sahibi olduğu Lübnanlı LBC uydu kanalını da içerdiği ifade edildi. News Corp’un bugüne kadar Orta Doğu’da yapacağı en büyük yatırım olarak yorumlanan görülen bu hareketin asıl sebebinin ise, ülkenin genç nüfusu ve hızlı bir şekilde gelişen reklam pazarı sayesinde ABD ve Avrupalı yatırımcıların iştahını kabartıyor olmasından kaynaklandığı kaydedildi. Murdoch Ailesinin en önemli hissedarlarından biri olan Bin Talal, News Corp’un B sınıfı hisselerinin yüzde 7’lik payla Murdoch ailesinden sonra en büyük sahibi konumunda yer alıyor.

 

Kaynak: Hürriyet

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.