Mükemmelliğe can vermek

Strategic Initiatives Groupe Kurucusu David Edward'dan toplumsal cinsiyet meselesine sektörel bir yaklaşım.

03.03.2020 - 14:10 | MediaCat

Strategic Initiatives Groupe Kurucusu David Edward’a göre cinsiyet eşitliği konusunda edinilmesi gereken farkındalıklardan biri, farklı cinsiyetlerin meziyetlerini görmek olmalı. Edward, bu farkındalığın, kişilere bakınca cinsiyetler yerine insanlar görmeye başlamaya sağlayabileceği düşüncesinde.

Mükemmelliğe can vermek

“Bu kadar çok kadın patronla çalışmak nasıl bir duygu?” Bu soru büyük ve çokuluslu bir reklam ajansında çalıştığım sırada, mevkidaşım olan bir müşteri süpervizörü tarafından sorulmuştu. Benim bu soru, onunsa verdiğim cevap karşısında yaşadığımız şaşkınlığı unutamıyorum. Baktığım müşterilerin tüm direktörlerinin kadın olduğu hatta ajansın genel müdürünün ve kreatif direktörümüzün kadın olduğu da.

Arkadaşıma patronlarımın kadın olup olmadıkları hakkında hiç düşünmediğimi söyledim. Aslına bakarsanız onları yalnızca reklamla ilgili profesyoneller olarak görüyordum. Müşteri direktörleri, genel müdürümüz, kreatif direktörümüz veya ekiplerimizdeki kreatifler zeki, yardımsever, yaratıcı ve ilginç insanlardı. Her birinde çok beğendiğim, birgün sahip olmak isteyeceğim kalite ve özellikler vardı. Tasarım ve yaratıcı düşünce konusunda bilgimi artıran, yaratıcı içgüdülerimi besleyen ve nihayetinde beni daha iyi bir lider, iletişimci ve takım oyuncusu yapan kalitelerden bahsediyorum.

Uyumluluk, işbirliği, dürüstlük ve kontrol

Madem konumuz toplumsal cinsiyet eşitliği, gelin pazarlama iletişiminde mükemmelliği getiren cinsiyete bağlı bazı niteliklerden söz edelim. Cinsiyetin kişisel özellik ve davranışlara ilişkin etkilerini inceleyen sayısız araştırma bulmak mümkün. Ufak bir seçki yapalım. Önemli olan konu şu ki test sonuçları; hayal gücü, entelektüel merak ve estetiği takdir konusunda kadın ve erkeklerin benzer seviyede olduğunu gösteriyor. Yani pazarlama ve iletişim konularında en kritik öneme sahip alanlarda bir cinsiyet eşitliğinden söz etmek mümkün.

Elbette yaptığımız işe boyut, değer ve perspektif ekleyen bazı önemli farklılıklar söz konusu. Örneğin kadınların uyumluluk, işbirliği, dürüstlük ve kontrol konularında erkeklerden iyi olduklarını biliyoruz. Bunlar işbirliğinin ve kendini ifade etme meziyetlerinin son derece gerekli olduğu pazarlama sektörü için oldukça önemli değerler. Üstelik bu değerler, erkeklerle özdeşleşen büyük grupların koordinasyonu, iç hiyerarşinin düzenlenmesi ve görev odaklı davranışlar sergileme gibi değerleri çok iyi dengeliyor.

En iyi harmanı bulabilmek

Bir yönetici olarak yapmanız gereken bu farklı ve birbirinden değerli karakteristik özellikleri ekip ve şirketlerinizde nasıl en iyi şekilde harmanlayacağınızı bulabilmek. Peki, farklı cinsiyetteki kişilerin en iyi niteliklerini bir araya getirmek mümkün mü? Kuzey Amerika’daki yerliler öyle düşünüyor. Kadın ve erkeklerin karakteristik özelliklerini bir arada taşıyan kişilere Two-Spirit (İki-Ruh) demeleri de bundan. Hatta İki-Ruh insanların kadın ve erkek ruhların kuvvetini bir arada tutmaları itibarıyla ilahi bir yeteneğe sahip olduklarına inanılıyor. Şifacı, sanatçı ve öğretmen gibi toplumsal açıdan çok önemli rollerde gördüğümüz bu insanlara duyulan saygıda da kritik bir sorun veya fırsatın olumlu ve olumsuz yönlerini birden görebilme meziyetleri yatıyor.

Pazarlama iletişimi camiası için bir başka kritik meziyet. Hatta bunun her birimizin peşinden koşması gereken meziyet olduğunu söylemem gerek. Pazarlamacılar ve iletişimciler olarak, cinsiyetleri ne olursa olsun, hedef kitlemizdeki insanların hayatlarına bir şekilde dahil olabilmemiz gerekiyor. Bu ürünlerimiz ve kampanyalarımızın gelecekteki başarısında büyük pay sahibi olacak bir mesele.

Burada andığımız tüm meziyetler zenginleştiren, daha iyi ürün ve çözümlerin yanı sıra sektörümüzün de nihai olarak daha iyi bir noktaya gitmesini sağlayabilir. Cinsiyet eşitliği konusunda edineceğimiz bir sonraki farkındalık, farklı cinsiyetlerin farklı meziyetlerini görmek olabilir. Belki bu sayede cinsiyetler değil insanlar görmeye başlarız.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.