MozCon 2016’dan ana başlıklar

Carat Dijital Medya Planlama Asistanı Cemre Koyuncu etkinlikte öne çıkan tartışmaları yazdı.

07.10.2016 - 10:29 | MediaCat

MozCon 2016'dan ana başlıklar

Dijital pazarlama konferansı MozCon bu yıl 12 – 14 Eylül tarihinde Seattle’da gerçekleşti. Üç günlük etkinlikte öne çıkan ve ufuk açan konuşmaların ana hatlarını Carat Dijital Medya Planlama Asistanı Cemre Koyuncu MediaCat için kaleme aldı.

MozCon 2016’dan ana başlıklar

MozCon 2016'dan ana başlıklarDijital pazarlama ve özellikle SEO alanlarını kapsayan, dünyanın en büyük konferanslarından biri olan MozCon her sene olduğu gibi bu sene de oldukça etkili ve alanlarında uzman konuşmacılara ev sahipliği yaptı. Bu sene 12-14 Eylül 2016 tarihleri arasında Seattle’da gerçekleşen etkinlikte reklam dünyasını medya ve dijital özelinde yakından ilgilendiren pek çok başlık konuşuldu.

Etkinliğin ilk ve son sunumunu Moz’un kurucusu Rand Fishkin gerçekleştirdi. İlk sunumu konferansın açılışı niteliğindeydi ve LinkedIn’de geçtiğimiz yıla oranla unvanında “SEO” olan kişi sayısının globalde 10 kat arttığını belirtti. Bu alanda çalışan ve kendini geliştirmeye devam eden kişi sayısının hızlı şekilde arttığını vurguladı. Son sunumu ise hem konferansın genel özetini, hem de dünya çapında başarı yakalamış web sitelerinin genel özelliklerini içeriyordu.

Fishkin; Yelp, Etsy, Wordstream, Box ve benzeri pek çok başarılı web sitesinin temelde beş farklı model izlediğini belirtirken bu araştırmanın kapsamında trafiği çok yüksek olan 1000’den fazla sayıda internet sitesi incelediklerini belirtti.

MozCon 2016'dan ana başlıklar

Trafiği yüksek internet sitelerinin özellikleri

Özel toplulukların değer kazandığı model: Bu modeli takip eden internet siteleri bir topluluk oluşturuyor ve topluluk büyüdükçe “link-building” yani link inşası bu şekilde ivmeleniyor. Etsy, Yelp, Dribble, Forexfactory’nin sitelerini bu modele örnek olarak verebiliriz.

Yazılı ve görsel yayın araçlarını yoğun şekilde kullanan model: Tesla, Wary Parkey, Dollar Shave Club, Simple, Glowforge ve benzeri siteleri örnek verdiği bu modeli temeline alan internet siteleri tüm yayın araçlarını etkin şekilde kullanarak link inşası yapıyorlar.

“Embed Format” modeli: Bir platform yaratan internet siteleri kast ediliyor. Bu platform medya, e-ticaret ya da benzer başka amaca hizmet edebilir. Bu modeli Slideshare, Typeform, Rottentomatoes, Walkscore, Tradingview ve benzer siteler kullanıyor.

Ortaklık modeli: Bir “seyirci” kitlesine hitap eden yapılara ortak kurulan internet siteleri. Bu modele örnek olarak; Returnpath, Trulia, Box, Otis Elevators ve benzeri siteler verilebilir.

İçerik pazarlama modeli: Bu modeli link inşasıyla birebir kabul edenlerin temelde büyük hata yaptığından bahsediyor Fishkin. İçerik pazarlama modeli link inşasının kendisi değil, bunu sağlayan yollardan biri. Master of Malt, Wordstream, Collectors Weekly, Politifact, Groovehq, KPCB sunumda bu modele verilen örneklerden birkaçı.

MozCon 2016'dan ana başlıklar

Yeniden inşa için 9 ipucu

Yine bu konu özelinde başka bir sunumdan bahsedelim. Box çalışanlarından Lauren Maccarello bir internet sitesinin yeniden inşası ve kullanıma en kısa sürede açılması için tecrübelerine dayanarak dokuz ipucu paylaştı.

 1. Sitenizi neden yenilediğinizi bilin.
 2. Net hedefler, ölçülebilir metrikler ve uygulanabilir bir deadline seçin.
 3. Tüm ekibin duygusal olarak sizin hedefinize bağlı olmasını sağlayın.
 4. Ön çalışmaları tamamlayın. İçerik stratejinizi oluşturun.
 5. Sitenizin arka planını tamamlamadan ön yüzünü oluşturmaya çalışmayın.
 6. Dizayn, içerik ve web mühendisliğini entegre yönetin.
 7. Uluslararası sitelerde işinizin yalnızca çeviri olduğunu düşünmeyin.
 8. Site ayağa kaldırıldığında bunun yalnızca birinci gün olduğunu unutmayın. Her an bir şey ters gidebilir, hazırlıklı olun.
 9. Aylarca aynı ekrana bakarak “işletme körlüğü”ne yakalanabilirsiniz, bunun için ihtiyaç duymanız halinde dışarıdan uzman hizmeti alarak A/B testi gerçekleştirebilir ve perspektifinizi kaybetmeyi önlersiniz.

Diğer konuşmacıların isimlerini ve sunum başlıklarını aşağıda özet olarak bulabilirsiniz:

 • Litmus çalışanı Justine Jordan, e-posta pazarlamada nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair pek çok örnek paylaştı.
 • Outspoken Media’nın kurucusu Rhea Drysdale, müşterileriyle çok iyi iletişim kurmalarına, çok iyi işler çıkarmalarına rağmen genellikle müşterilerini kaybettikleri geçmiş tecrübelerine dayanarak itibar yönetimi üzerine etkileyici bir sunum gerçekleştirdi. Şirket itibarının pazarlama yönetiminin içerisinde değil, ayrıca ele alınması gerektiğini belirtti.
 • SEO ve içerik pazarlama üzerine sunum yapan Joe Hall, harika SEO ve içerik pazarlamaya sahip olan müşterilerinin, tüm bu çalışmalara rağmen sitelerine trafik alamamalarının nedenini Bad Information Architecture olarak tanımladı. Site yapısının nasıl olması gerektiğini anlattı.
 • Mobil optimizasyonu açıklayan Talia Wolf, desktop ve mobilde her birimizin bambaşka insanlar gibi davranışlar sergilediğini açıkladı. Örneğin mobilde bir ürünü inceleyen kullanıcı, günün sonunda ilgili satınalma işlemini masaüstü bilgisayarından gerçekleştirebilir. Ya da masaüstü bilgisayarında gün boyunca iş amaçlı zaman geçiren kullanıcı tüm “sosyalleşme” veya “eğlenme”ihtiyaçlarını mobilde karşılayabilir. Mobil kullanıcılarına özel dört mikro zamanlamadan bahsetti: “Bilmek istiyorum”, “Gitmek istiyorum”, “Yapmak istiyorum” ve “Satın almak istiyorum”.
 • Vancouver ‘ın kurucusu Rob Bucci, henüz Türkiye’de hayata geçmemiş olan Google Snippets hakkında teknik bilgiler paylaştı.
 • Anahtar kelimelerine (Keywords) değinen ve Google’ın öğrenmeye başlamasından itibaren anahtar kelimeleri alanında gerçekleşen değişimleri aktaran sunumuyla Dr. Pete Meyers, sunumunda insan beyni görselleriyle ve makine öğrenmesi üzerine çalışmalarıyla en çok ilgi çeken konuşmacılardan biri oldu.
 • Metin/reklam yazarı Joanna Wiehe okuyucuların dikkatini çekme ve bunu metin okuması bitene kadar sürdürme konusunda birkaç örnek çalışmasını paylaştı.
 • Dijital Medya ve SEO alanlarında çalışan kişileri bulmak için çalışan insan kaynakları uzmanı Emma Still, yalnızca ABD’de şu an 45 bin açık SEO pozisyonu olduğunu belirtti ve bu alanların doldurulmasının zaman aldığını ekledi. Bu arayışta yöneticilere ve yönetici adaylarına faydalı ipuçları sundu.
 • Project Wack-a-Mole’u tanıtan Alex Stein, internet sitesi içerisindeki gereksiz linkleri kaldırarak site üzerindeki hâkimiyeti arttırdığı örnek çalışmasını sundu.

Bu sunumlara ek olarak; Wil Reynolds, Kindra Hall, Mike Arnesen, Tara Reed, Kirsty Husle, Cindy Krum, Sarah Weise, Mike Ramsey, Kristen Craft, Rebekah Cancino kendi iyi uygulamalarını sunan diğer isimler arasındaydı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.