MediaCat

Mobil reklamlar tüketiciyi evde yakalıyor

Tüketiciler, mobil reklamlara evde daha çok ilgi gösteriyor.

Mobil reklamlar tüketiciyi evde yakalıyor

Dijital video reklamcılığı konusunda yetkin firmalardan biri olan YuMe, tüketici davranışlarının yanı sıra, reklam ve içeriğe olan tepkileri de incelediği araştırmasını yayınladı. Yalnızca mobil cihazlar üzerinden gerçekleşen medya tüketiminin incelendiği araştırmada, kullanıcıların en fazla içeriği evlerindeyken tükettikleri ve tam da bu sırada reklamlar konusunda daha duyarlı oldukları tespit edildi.

Decipher ile işbirliği içerisinde gerçekleştirilen araştırma, kullanıcıların akıllı telefonlarından yüzde 31 oranla en çok evlerindeyken video izlediklerini ortaya koydu. Evleri sırasıyla yüzde 24’lük oranla ‘gezintiler’ ve yüzde 21 oranıyla da ‘işyerleri’ izledi.

Araştırmaya ilişkin konuşan YuMe Avrupa Genel Müdürü Owen Hanks, “Reklamcılara tavsiyemiz tekil ekranlar üzerinden oluşturulan medya planlama sistemini geride bırakmaları, aynı zamanda tabletin en çok medya tüketimine ev sahipliği yapan cihaz olduğu ön yargısını kırmaları olacaktır” dedi.

‘Çoklu ekran üzerinden yürütülen kampanyanlar daha etkili’

“Araştırmamızla mobil cihazlarda medya tüketiminde ekran boyutunun belirleyici faktör olmadığı ve içinde bulunulan ortam, içerik ve ekranın eşit oranda etkili rol aldığı saptandı. Bu veri reklamcılara ‘çoklu ekran’ üzerinden yürütülen kampanyaların daha etkili olduğunu ve platformlar arası bir içeriğin üretilmesi gerektiğini söylüyor olmalı” diyen Hanks, özellikle ev ortamında tüketilen mobil içeriğin marka etkileşimi konusunda en uygun ortamı sağladığını belirtti.

Decipher Genel Müdürü Nigel Walley ise araştırmanın İngiltere’de bugüne kadar yapılan en kapsamlı mobil araştırma olduğunu söyledi. Tüketicilerin mobil cihaz tipi ve büyüklüğünden bağımsız olarak aynı reklamlara benzer tepkiler veriyor olduğuna dikkat çeken Walley, bu durumun ‘mobil cihazlarda boyut önemlidir’ mitini tarihe gömdüğünü ifade etti.

Haluk Kasarcı
(kaynak: the drum)

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.