Mobil reklam yatırımları yüzde 82 arttı

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS, 2012 mobil reklam yatırımlarını açıkladı.

31.07.2013 - 14:34 | MediaCat

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS tarafından açıklanan rapora göre mobil reklam yatırımları küresel bazda büyümeyi sürdürüyor. Özellikle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki büyük artışın ‘mobil’e ivme kazandırdığı açıklanırken, 2011’de 3.8 milyar Euro olan mobil reklam yatırımlarının %82’lik bir artışla 2012’de 6.9 milyar Euro’ya ulaştığı belirtildi.

Mobil reklam yatırımlarının global reklam pastasındaki payı hızla büyüyor. IAB Avrupa, IAB ABD Mobil Pazarlama Mükemmeliyet Merkezi (Mobile Marketing Center of Excellence) ve IHS tarafından açıklanan rapor, global mobil reklam yatırımlarındaki büyümeyi gözler önüne seriyor. Yapılan açıklamada özellikle Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki büyük artışın ‘mobil’e ivme kazandırdığı belirtiliyor.

Açıklanan rapora göre 2011’de 3.8 milyar Euro olan mobil reklam gelirleri, %82’lik bir artışla 2012’de 6.9 milyar Euro’ya ulaştı.
Raporda büyümenin detaylarına da yer verildi. Buna göre büyüme oranları küresel bazda; “arama” (search) formatında %88.8, gösterim bazlı reklam yatırımlarında (display) %87.3, mesajlaşmada %40.2 olarak gerçekleşti. Bu formatlara yapılan reklam yatırımları sektöre olağanüstü bir büyüme olarak yansıdı.

Mobil reklam yatırımlarında ‘arama’nın öne çıktığı, 2011’de 1.9 milyar Euro olan ‘arama’ mobil reklam yatırımlarının 2012’de 3.6 milyar Euro’ya ulaşarak toplam gelirin %52.8’ini aldığı belirtildi. İkinci sırayı gösterim bazlı reklam yatırımları (display) %38.7’iyle alırken, mesajlaşmada bu oran %8.5 oldu.
2012’de 6.9 milyar Euro’ya ulaşan mobil reklam yatırımlarının bölgelere göre dağılımı ise şöyle oldu:

• Asya-Pasifik: %40.2 (2.769 milyar Euro)
• Kuzey Amerika: %39.8 (2.743 milyar Euro)
• Batı Avrupa: %16.9 (1.167 milyar Euro)
• Orta Avrupa: %1.3 (87 milyon Euro)
• Orta Doğu & Afrika: %1.2 (85 milyon Euro)
• Latin Amerika: %0.6 (39 milyon Euro)

En fazla büyüme, 2011’e göre %111’lik bir artış gösteren Kuzey Amerika’da görüldü. Batı Avrupa’da da bir önceki yıla göre %91’lük bir artış görüldü. Diğer bölgelerin yıllık artışları ise şu şekilde gerçekleşti:

• Latin Amerika: %71
• Orta Avrupa: %69
• Orta Doğu ve Afrika: %68
• Asya Pasifik: %60

IAB Avrupa CEO’su Kimon Zorbas, mobil reklam gelirlerindeki artışı ortaya koyan raporla ilgili olarak yaptığı açıklamadabu çalışmanın şirketlere yatırım kararları verme açısından yararı olduğunu belirtti. Ayrıca bu raporla, muazzam artışlar yaşanan pazarın fırsatlarına ulaşma konusunda reklamverenlere yol gösterildiğini söyledi.
IAB Avrupa CEO’su Kimon Zorbas, sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa’da hâlâ ekonomik çalkantı ve işsizlik sorunlarıyla karşı karşıyayız. Bu gerçeğe rağmen, sektörümüz iyileşme ve gelişme için bir yol gösterici konumunda. Avrupalı karar vericilere mesajımız, sektörümüzün sunduğu fırsatları dikkate almaları ve gelişimin önündeki engelleri kaldırmaya odaklanmalarıdır.”

IAB ABD, Mobil Pazarlama Mükemmeliyet Merkezi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anna Bager ise “mobil”in reklam mecrası olarak önemli bir güç merkez haline geldiğini belirterek şunları söyledi: “Günümüz reklamcılığı, reklam kampanyalarının çeşitli mecralarda küresel network’ler üzerinden planlanabileceği ve satın alınabileceği bir dünyada yürütülüyor. Mobilin uluslararası etkisinin artarak devam etmesi içerik ve iletişim için yeni heyecanlar, olanaklar yaratıyor.”

Global mobil reklam gelirlerindeki büyüme raporunun yazarı olan IHS Reklamcılık Araştırmaları Direktörü Daniel Knappise şu açıklamayı yaptı:

“Yaratıcılık ve iletişim bakış açısından, mobil reklamcılık hem küresel hem de olağanüstü bir etkiye sahip. Mobilde ulusal sınırların ötesinde planlanma ve satın alma yapılıyor. Bu da küresel pazar kalibrasyonu ihtiyacını daha da acil hale getiriyor.”

IHS Reklamcılık Araştırmaları Direktörü Daniel Knapp, mobil reklamcılık gelirlerindeki etkileyici artışın nedenleri olarak akıllı telefon kullanımının, 3G – 4G penetrasyonu ve mobil cihazlarda geçirilen zamanın artmasını gösterdi. Parçalı bir yapıdan bütünleşik bir yapıya doğru gidildiğini söyleyen Knapp, “Teknolojik gelişme mobil envanterin alımını basitleştirirken, reklamcıların yayıncı ve reklam network’leri üzerinden daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlıyor”dedi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.