MediaCat

Mobil Facebook kullanıcısı kimdir?

Teknolojiyle büyüyen Türk toplumu, Facebook’ta genel ve mobil kullanımın farklarını istatistiklerle belirliyor

Mobil Facebook kullanıcısı kimdir?

Mobilike yaptığı infografikle Türkiye’deki mobil Facebook kullanıcılarını tanımladı. Bu infografiğe göre, zamanımızın en popüler ve sık kullanılan sosyal medya kanalı Facebook’un mobilde de aktif olan kullanıcıları genel kullanıcılara göre ayırımı gösteriliyor.

Türkiye’de 30 milyondan fazla kişi internet üzerinden, bu oranın yüzde 42’si olan 13 milyondan fazla kişi mobil üzerinden Facebook’u aktif olarak kullanıyor. 2.406.906 milyon kişi mobil Facebook’u iPhone ile, 1.664.100 kişi Android ile, 826 bin kişi de iPad ile kullanıyor.

Mobil cihazlardan Facebook’u yüzde 25 oranla en fazla ziyaret eden şehir olan İstanbul’u, Ankara ve İzmir takip ediyor. Genel ile kıyaslandığında yüzde 2 oranla kadınların ve yüzde 53 oranla bekarların mobilde daha aktif olduğu görülüyor. Gençler Facebook hesaplarını mobil cihazlarından ziyaret ediyor. Yaş kırılımlarına bakıldığında Facebook 13-18 yaş arasındaki kişiler tarafından %29, 19-25 yaş arasındaki kişiler tarafından yüzde 38 oranında kullanılıyor.

Kullanıcıların ilgi alanları arasında en fazla markalar göze çarparken; diziler, müzik grupları, topluluklar da ilgi gösterilen alanlar arasında yerini alıyor. 377 bin mobil Facebook kullanıcısı BMW markasına, 731 bin kişi Nike markasına ve 647 bin kişi Nokia markasına ilgi gösterdiği görülüyor.

Dönemin popüler dizilerinden Kuzey Güney 546.000, Muhteşem Yüzyıl 429.000, Fatmagül’ün Suçu Ne? 253.000, Behzat Ç. İse 247.000 kişi tarafından ilgiyle takip ediliyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.