Millward Brown Türkiye, 10. yaşını kutladı

Türkiye’de faaliyet gösteren ve yabancı sermaye ile kurulan ilk araştırma şirketi olan Millward Brown...

04.11.2010 - 00:00 | MediaCat

Türkiye’de faaliyet gösteren ve yabancı sermaye ile kurulan ilk araştırma şirketi olan Millward Brown 10. yılını Türkiye’den ve dünyadan birçok önemli araştırmacının katılım gösterdiği toplantı ile kutladı.

Birçok önemli markanın temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Türkiye’de araştırma ve reklam sektörünün son 10 yılını değerlendiren Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, “Son 10 yılda araştırma sektörü 3 kat büyüme gösterdi.  Şu anda Türkiye 200 milyon TL büyüklükte olan araştırma pazarının 2010 yılında yüzde 15 oranında büyümesi öngörülüyor” dedi. Türkiye’de yaklaşık 1000 şirketin Pazar araştırması yaptırdığını belirten Khan, “Oysa ki iş dünyamızda hangi alana hangi ürünü üretmeliyim, ne kadar üretmeliyim ve müşterilerime nasıl ulaşmalıyım diyebilecek 40 bin KOBİ var” diye konuştu.

Araştırmaya inanmanın ve çıkan sonuçların gereğini yerine getirmenin başarıyı da beraberinde getirdiğini söyleyen Khan “Bu gerçeğe rağmen Türkiye’de araştırmaya yatırılacak para göze batıyor” dedi. Güçlü sektörler ve güçlü rakiplerin bulunduğu alanlarda rekabet şartlarına uyum sağlamak için araştırma yaptırmanın şart olduğunu dile getiren Khan, küresel markaların araştırma alışkanlıklarının olduğunu ve ülkemizde de yine bu markaların sürekli araştırma yaptırdığını belirtti.

Khan, Türkiye’nin önde gelen 100 reklam vereninin yaklaşık yarısına araştırma hizmeti verdiklerini sözlerine ekleyerek “5 kişilik çekirdek kadro ile çalışmalarına başlayan Millward Brown sürekli büyüme kaydederek 10. yılında 100’e yakın çalışanı ile yoluna devam ediyor. Hedefimiz ise ilk 100 reklam verenin tamamına araştırma desteği vermek” dedi.