Migros küresel devler arasında

Deloitte'un 'Perakendenin Küresel Güçleri 2008' raporunda yer alan 'dünyanın en büyük

31.01.2008 - 11:18 | MediaCat

Deloitte’un ‘Perakendenin Küresel Güçleri 2008’ raporunda yer alan ‘dünyanın en büyük 250 perakende şirketi’ listesine Türkiye’den Migros ilk kez girmeyi başardı. Rapora göre, sektörün en büyük 250 şirketinin toplam cirosu 3.25 trilyon dolara ulaştı.


3 trilyon doları aşan ciro

İlk üç sırayı 344.9 milyar dolar perakende cirosuyla Wal Mart, 97.8 milyar dolarla Carrefour ve 90.8 milyar dolarla The Home Depot’nun aldığı listeye bu yıl Çin ve Rusya’dan toplam altı şirketin ilk kez girmesi dikkat çekti. Türkiye’den de Migros, 2.9 milyar dolar perakende cirosuyla ilk kez listeye girmeyi başardı. Migros listeye 236’ncı sıradan girdi. Deloitte’un çalışmasının sonuçlarına göre dünyanın en çok satış yapan 250 perakende şirketinin toplam cirosu 3 trilyon 250 milyar dolar seviyesine ulaştı. En büyük ilk 10 şirket 978.5 milyar dolarla, toplam cironun yüzde 30.1’ini gerçekleştirdiler. Bir önceki yıl ilk on şirketin payı yüzde 29.4 olmuştu. Listeye giren 250 şirketten sadece 36’sının satışlarında azalma oldu.


Wal Mart hep birinci

Sıralamada ilk üçte yer alan Wal Mart, Carrefour ve The Home Depot’yu, dördüncü sırada 79.9 milyar dolarlık cirosuyla Tesco, beşinci sırada ise 74.8 milyar dolarla Metro izledi.

Bir önceki yıl Metro’nun altında kalan Tesco böylece sıralamayı değiştirmiş oldu. En büyük 250 perakendeci listesinde özel ilgi alanlarına hitap eden perakende zincirlerinin sayısında da artış görüldü. Ayakkabı zincirlerinin sayısı 49’a, tüketici elektroniğinde uzmanlaşan zincirlerin sayısı 37’ye, mobilya, oyuncak, mücevher, oto parçaları ve kırtasiye gibi alanlarda faaliyet gösteren zincirlerin sayısı ise 88’e çıktı. Uzmanlar, dünyada önemli bir tüketici kesiminin daha özel ürünler için para harcamaya başladığını da söyledi.


Çinli ve Rus damgası

Ekonomileri hızla yükselmekte olan ülkelerden çıkan perakende zincirlerinin küresel ağırlığı giderek artıyor. Deloitte’un listesine ilk kez Rusya ve Çin’den altı şirket girdi. Çin’de 2003’te kurulan Bailian 101’inci, 2006’da Rusya’nın en büyük iki zincirinin birleşmesiyle ortaya çıkan X5, 191’inci oldu.

Kaynak: Radikal

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.