Microsoft ve Yahoo! resmen anlaştı

Yahoo ve Microsoft nihayet arama reklamları ile ilgili yaptıkları anlaşmayı resmi olarak duyurdu...

30.07.2009 - 11:09 | MediaCat

İki şirket güçlerini birleştirerek ana rakipleri Google’la rekabet etmeyi amaçlıyor. Anlaşmaya göre Microsoft’un Bing adlı arama motoru Yahoo internet sitesini güçlendirecek ve buna karşılık olarak Yahoo da Microsoft’un reklam satışlarını gerçekleştirecek.

Microsoft patronu Steve Ballmer 10 yıllık anlaşmanın Microsoft Bing arama motorunu, rakipleriyle mücadele edecek seviyeye getireceğini belirtti.

“Yahoo ile olan bu anlaşma sayesinde arama konusunda daha fazla yenilik yaratacağız. Ayrıca reklam verenler için daha iyi değerler ve gerçek tüketici çözümleri sunacağız. Arama motoru piyasası şu an için tek bir şirket tarafından domine ediliyor. Biz, piyasada farklılık yaratacağız ve alternatif olacağız.”

Çarşamba günü artık tamamen gün yüzüne çıkan anlaşma Yahoo’nun borsadaki hisse değerlerini yüzde 12 düşürdü, analistler anlaşma dedikodularının bu kadar yaygınken şirketlerden bir açıklama yapılmamasına bağladı. Fakat sonuç itibariyle iki şirket için de büyük umutlar, planlar yolda. Bir buçuk yıldan fazla süren birleşme, anlaşma, satın alma dedikoduları, basına sızdırılan bilgiler, başarısız girişimler sonunda artık beraber çalışarak Microhoo konseptini oluşturabilecekler.

İki şirketin Google karşısında başarı elde etmek için bir anlaşmaya varmak zorunda kalması sonunda arama motoru piyasasında rekabet iyice hızlanacak. Konuyla ilgili Google’dan arama motoru yetkilisi Marissa Mayer’in yaptığı açıklamaya göre rekabeti azaltan böylesi bir anlaşma arama motoru piyasasını da yavaş yavaş öldürecek. “Daha fazla insanın koştuğu bir yarışmada herkes hızını arttırır, kendini geliştirir” diyen Mayer, yarıştan bir kişi azaldığı için üzgün olduğunu ifade etti.

Birliktelik anlaşması ardından ilk bakışta hiç kimse bir değişiklik fark edemeyecek. Olağan bir anlaşma sonrası iki şirket de öncelikle 2010’un ilk çeyreğine kadar anlaşmanın rekabet kurulu onayını almasını hedefliyor. Ama anlaşma şimdiden iki şirketin de yeni kimliklerini oluşturabilmesi için bir çerçeve sunuyor.

Anlaşmaya göre Microsoft, Yahoo’nun arama teknolojisine ve arama-reklam girdilerine ulaşabilecek ve Yahoo çalışanlarına da iş olanakları sunacak. Yahoo bu süreç içinde online aktivitelerin merkezi haline gelecek ve anasayfasının görünümünü yenileyecek. Şirketlerin anlaşmanın yükümlülüklerini tam olarak uygulamak için önlerinde iki yılları var. O zamana kadar Yahoo olduğu gibi kalamayacağından yakın zamanda geliştirmiş olduğu SearchMonkey tabanını yeni bir sistemle melezleyerek Ağustos ayından itibaren kullanıcılarına sunacak.

Anlaşmanın yükümlülükleri arasında ayrıca Yahoo’nun sitesinde yayınladığı reklamlardan alacağı payın yüzde 100’den yüzde 88’e düşmesi var. İlk beş yıl boyunca Microsoft’a vereceği yüzde 12’lik pay Microsoft’un yapacağı yatırımların karşılığı olacak.

Haberle ilgili daha fazla detay için www.digitalage.com.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.