3G Nijerya, Nikaragua, Suriye’den sonra nihayet Türkiye’de

Türkiye, cepten görüntülü konuşma ve hızlı internet gibi yenilikler getiren 3G teknolojisine geçen 121’inci ülke oldu. 3G'li hayat...

30.07.2009 - 10:27 | MediaCat

Türkiye, cepten görüntülü konuşma ve hızlı internet gibi yenilikler getiren 3G teknolojisine geçen 121’inci ülke oldu. 3G’li hayat, mobiliteyi artırıyor, pek çok yeniliği de abonelerin hayatına yansıtıyor. Dünyada 3G abone sayısı 449 milyona çıktı. 3G servisleri veren 290 operatörün sayısı Avea, Turkcell ve Vodafone Türkiye ile beraber 293’e çıktı.

Global Mobile Supplier Association (GSA)- Küresel Mobil Tedarikçiler Birliği’nin son verilerine göre, hepsi üçüncü nesil teknoloji olan 3G, WCDMA, HSPA, LTE kullanan ülke sayısı dünyada 120. Türkiye 30 Temmuz itibariyle bu teknolojiye geçen 121’inci ülke oldu. Angola, Özbekistan, Ermenistan, Nijerya, Nikaragua, Suriye, Türkiye’den önce 3G’ye geçen ülkeler arasında yer aldı.

Dünyada 449 milyon abone

3G’nin dünyada 449 milyon abonesi var. Türkiye’deki üç operatörün eklenmesiyle beraber 293 operatör bu hizmeti verir hale geldi. Cep telefonunda görüntülü konuşma, hızlı internet, televizyon ve video izleme gibi yenilikler getiren 3G’nin başta operatörler, cep telefonu üreticileri olmak üzere her sektörde iş yapış tarzlarında değişim getirdi.

Dünyada ilk 3G ağı Japon operatör NTT DoCoMO tarafından kuruldu. Ses, veri, video ve uzaktan yönetim gibi gelişmiş multimedya ve e-posta, web sayfası görüntüleme, faks, videokonferans gibi özellikler sunan 3G, yüksek hızda internet erişimi de sağlıyor. Büyük ölçüde cep telefonu ile özdeşleştirilen 3G sadece cep telefonlarından kullanılan bir teknoloji değil. Askeri operasyonlar, ulaştırma, uzay, haberleşme gibi birçok farklı kulanım alanı da var.

İleri altyapıyla geçtik

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye’nin 3G’ye doğru bir zamanlamayla geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Şu anda operatörler 3.75, 3.90 gibi teknolojilerden 3G’ye geçtiler. Dünyada hiçbir ülkede olmayan ileri altyapıya sahipler. 3G’de firmalara getirilen yerli mühendis çalıştırma zorunluluğuyla 1500 Türk mühendisi işe alınacak. Yazılım ve donanım tarafından da Türk firmalardan alım zorunluluğu getirildi. Burada içerik tarafı çok önemli. Pek çok Türk bilişim şirketi de buradan yararlanacak. Türkiye, numara taşımada olduğu gibi 3G’de de en başarılı ülkelerden biri olacak.”

Operatörlerin cepten internet tarifeleriTurkcell


Paket Fiyat


100 MB 9.38 lira/65 kontör

Avea (üç aylık kampanya)


Paket Fiyat


100 MB 8 TL/49 kontör


2GB 35 TL/199 kontör

Vodafone


Paket Fiyat


1GB 30 TL/175 kontör


3GB 50 TL

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.