MediaCat

Mercedes-Benz konkurunun galibi Publicis Groupe oldu

Bir yıl süren konkur, Publicis Emil isimli yeni bir ajansı da beraberinde getiriyor.

Mercedes-Benz konkurunun galibi Publicis Groupe oldu

Alman otomotiv devi Mercedes-Benz‘in bir yıldır devam eden global konkurundan Publicis Groupe galip çıktı. Markaya tüm yaratıcı süreçlerinin yanı sıra dijital dönüşüm konusunda da hizmet verecek olan Publicis Groupe, yeni müşterisine ABD, Almanya ve Çin dışındaki 40 pazarda destek olacak. Mercedes, ABD’de Merkley&Partners, Almanya’da Antoni ve Çin’de BBDO ile çalışmaya devam edecek.

Publicis Groupe yeni müşterisi için otomotiv sektörünün öncü isimleri arasında gösterilen, 1900’lerin başında yaşamış ve Mercedes isimli bir de kızı olan Emil Jellinek’ten ilham alan yeni bir ajans da kuruyor. Groupe CEO’su Arthur Sadoun’un konkur süreci ve Publicis Emil hakkında değerlendirmesi ise şöyle: “Daimler’e yeni bir otomobil için büyükçe bir sipariş veren Emil’in tek şartı yeni aracın ismini kızı Mercedes’ten almasıydı. Biz de bu ruhla yeni ajansımızın ismini kendisinden aldık. Bu tüm sektör için geçtiğimiz 18 ayın en büyük konkurlarından biri olduğu gibi Groupe için de son yıllardaki en büyük kazanımlardandı.”

Daimler adına yeni gelişmeleri değerlendiren Mercedes CMO’su Dr. Jens Thiemer ise 2007’den bu yana 40 ayrı pazarda yaratıcı hizmet aldıkları BBDO Worldwide’a teşekkür ederken, Publicis Groupe’tan destek alacakları dijital dönüşüm konusundaki beklentilerini şöyle sıraladı: alandaki en iyi dijital know-how, en iyi sistemler, en üst düzey yaratıcılık ve en iyi danışmanlık hizmetleri.

Merkezi Berlin’de olacak Publicis Emil’in kadrosu Publicis Communications, Publicis Media, Publicis.Sapient ve Publicis One’dan gelecek yeteneklerle oluşturulacak. Yeni ajansa Publicis Communications CCO’su Justin Billingsley liderlik edecek.

Türkiye’deki yapılanma nasıl olacak?

Tamamlanan konkur süreciyle birlikte Publicis’in Türkiye’deki operasyonunu da yakından ilgilendirecek bazı soruların ortaya çıktığı aşikâr. “Publicis Emil Türkiye’de de tesis edilecek mi? Türkiye’de halihazırda Publicis’ten hizmet alan aynı kategorideki markalarla olası bir müşteri çatışması olabilir mi?” şeklinde ilettiğimiz sorulara ajans cephesinden gelen yanıt şöyle:

“Konkurun scope’u Daimler’in olduğu 40 ülkeyi kapsıyor. Bize de aktarılan, geçiş döneminin hızlandırılarak 1 Temmuz 2018 tarihine kadar tüm scope’la ilgilenecek şekilde ekiplerin kurulması. Ekip kurulumlarıyla veya ülkelerin detaylarıyla ilgili bilgi henüz elimize ulaşmadı. Marka çatışmalarıyla ilgili ise Publicis Groupe özellikle müşterileri için en ideal şekilde hizmet verecek şekilde bir yapı oluşturuyor. En kısa zamanda bu konuyla ilgili detaylı bilgi verilecek. Ancak otomobil müşterileriyle ilgili herhangi bir çatışma ve güvenlik sorunu yaşanmayacaktır.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.