Medyada Haziran ayı gündemi

Türk Milli takımının Euro 2008'teki başarısı, AKP'nin kapatılması davası, Anayasa Mahkemesi...

09.07.2008 - 17:18 | MediaCat

Türk Milli takımının Euro 2008’teki başarısı, AKP’nin kapatılması davası, Anayasa Mahkemesi ve yargı kurumları, ÖSS sınavı, İMKB’de yaşanan hızlı düşüşler, siyaset dünyasındaki polemikler, Hülya Avşar’ın Başbakan’la röportajı, medyanın Haziran ayında öne çıkardığı konular oldu. İşte, Medya Takip Merkezi’nin (MTM), 1700’ü aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerini araştırarak hazırladığı medya raporunun ayrıntıları.

MTM tarafından her ay düzenli olarak hazırlanan “ayın medya raporu”na göre, Haziran ayının en çok konuşulan konusu, geçen ayki gibi yine AKP oldu. Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay, medyanın en çok işlediği bir diğer konu başlığı olurken, Euro 2008’te Türkiye’yi yarı finale taşıyan Milli Takım, ayın en çok konuşulanları arasında yerini aldı.

Türkiye’nin değişmeyen gündem konusu arasında olan Avrupa Birliği, Haziran ayında da gündemdeki yerini korudu. Önceki aya oranla haber sayısında düşüş olmasına rağmen, AB, 19 bin 601 habere konu edildi ve 87 saate yakın süreyle ekranlarda kaldı. Haziran ayında, AB başlığında en sık işlenen konu ise ülkemizdeki siyasi gelişmelerin, AB ilişkilerimize nasıl yansıyacağıydı.

Yargı Kurumları, medyanın en çok ele aldığı konuların başında

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay, medyanın Haziran ayında gündemde tuttuğu konuların başında geldi. Anayasa Mahkemesi hakkında ay boyunca 21.488 kez haber yapılırken, Yargıtay hakkında ise 6.962 habere yer verildi. Bu iki yargı kurumunun haber sayısı toplamda 28.450 habere ulaşarak, en çok konuşulan konular arasında, hem AB’nin hem de Türk Milli takımı’nın önüne geçerek ikinci sırada yer aldı.

Türban-başörtü tartışması bitmiyor

Geçtiğimiz ay gündeme damgasını vuran konulardan bir diğeri de yine türban ve başörtü tartışmaları oldu. Haziran ayında 12 bin 707 habere konu olan türban ve başörtü haberlerinin TV’de yer bulma süresi ise 280 saati aşkın oldu.

TSK gündemden düşürülmüyor…

Bir taraftan süregelen operasyonlar, diğer yandan hakkında yapılan çeşitli söylenti ve polemikler, öte yandan yakında Genel Kurmay Başkanlığı’nda gerçekleşecek olan görev değişimi gibi konularla sıkça gündeme gelen veya getirilen TSK, Haziran ayında 5 bin 384 habere konu edildi. TSK’nın, TV’de yer bulma süresi ise 83 saate yakındı.

ÖSS heyecanı…

15 Haziran’da yapılan ÖSS sınavı geçtiğimiz aya damgasını vuran bir diğer gündem maddesi oldu. Haziran ayı toplamında 4 bin 853 habere konu olan ÖSS’nin ekranlarda kalma süresi 125 saati aşkın oldu.

Haziran Ayında Siyaset Gündemi

AKP, medyanın gündeminde birinci sırasında…

Açılan kapatma davası için hazırlanan savunmalar, türban konusu ile ilgili çeşitli açıklamalar ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat’ın, Atatürk devrimlerinin travma oluşturduğuna dair söylemi sonrası gelen tepkiler, Haziran ayında AKP’yi, Türkiye’nin en çok konuşulan gündem maddesi yaptı. Ay toplamında 31 bin 823 habere konu edilen Ak Parti’nin, Mayıs ayına oranla haberlerinde % 8’lik bir düşüş yaşandı. İktidar partisine, TV ekranlarında 459 saati aşkın süreyle yer verildi.

CHP’ye usulsüzlük davası…

MTM’nin araştırma verilerine göre, geçtiğimiz ayın en çok konuşulan ikinci partisi ise yine CHP oldu. Ana muhalefet partisi CHP, ayın başında dinlenme skandalı ile ilgili gündemden düşmezken, ay sonunda ise usulsüzlük iddiaları ile sarsıldı. Haber sayısında bir önceki aya oranla % 1 oranında bir düşüş olan CHP, medyada toplam 18 bin 822 habere konu edilirken, ekranlarda kalma süresi ise 256 saate yakın oldu.

Araştırma raporuna göre; Haziran ayının en çok bahsi geçen diğer partileri, 5 bin 379 haberle MHP, 2 bin 942 haberle DTP ve 1.808 haberle DP’ydi. Haber sayısında artış yaşanan tek parti ise, MHP oldu.

Siyasilerin haber sayılarında düşüş var…

Basının Haziran ayı boyunca en çok yer verdiği siyasetçi, gerek partisinin kapatma davasıyla, gerekse muhalif parti başkanları ile girdiği polemiklerle gündeme gelen Başbakan Recep Tayip Erdoğan oldu. “AKP kapatılırsa bağımsız aday olma, bir bilen olarak kenara çekil” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye en sert çıkışını yapan Recep Tayip Erdoğan, “Partisini yüzde 18’lerden yüzde 8’lere düşürenler, siyaseti bıraktım deyip halen siyaset sahnesinde yer alanlar, siz kim oluyorsunuz? Size bu yetkiyi kim veriyor? Önce siyasi etikten bir nasibinizi alın. Milletin seçtiğine siz nasıl çekil dersiniz? Siyaset, rakibinizden ricada bulunarak merhamet dileyerek yapılmaz. Siyaset çok çalışarak, bir vizyon ortaya konarak yapılır” gibi açıklamaları ile medyada yer buldu. MTM’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre Erdoğan, Haziran ayında toplam 19 bin 312 habere konu olurken, bir önceki aya göre haberlerinde % 18’lik bir düşüş gerçekleşti. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın TV’de yer alma süresi ise 236 saati aşkın oldu.

Siyaset dünyasının en medyatik ikinci ismi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Haber sayısında % 35 oranında düşüş yaşanmasına rağmen, ikinci sıradaki yerini koruyan Abdullah Gül, Haziran ayında medyada 8 bin 189 haberle yer buldu ve 84 saate yakın ekranlarda yer aldı.

Gül’ü, 5 bin 748 haberle CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 3 bin 690 haberle Meclis Başkanı Köksal Toptan ve 3 bin 542 haberle dinlenme iddiasının kahramanı, CHP Genel Sekreteri Önder Sav izledi.

Haziran Ayında Ekonomi Gündemi

Aynı araştırma verilerine göre, siyasi çalkantıların ekonomi üzerindeki olumsuz yansımaları, borsanın hızlı düşüşü, zam haberleri derken, ekonomi gündemi, Haziran ayında da yoğun bir dönem geçirdi. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitelerinde, ekonomiyle ilgili toplam 7 bin 703 haber yapılırken; ekonomiyle ilgili haberlerin, TV’de yer alma süresi ise 270 saati aşkın oldu.

İhracat lideri Ford Otosan, ekonominin basınının da gündeminde…

Geçtiğimiz yıl yüzde 23.5 artışla 106 milyar dolara ulaşan ihracatın liderlerini belirlemek amacıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) himayesinde, Turkishtime Araştırma Ekibi tarafından gerçekleştirilen ‘İhracat 1000’ araştırmasının sonuçlarına göre; Ford Otosan, bu yıl ihracatın zirvesine yerleşti. Önceki yıla oranla ihracatını % 40 oranında arttıran Ford Otosan, ekonomi basınında da geniş yer buldu. MTM’nin yaptığı araştırma sonuçlarına göre Ford, ayın toplamında 1.179 kez medyada yer aldı.

Türk Telekom, 2008’in ilk çeyreğindeki karını açıkladı…

2008 yılının ilk çeyreğinde 398 milyon YTL net kâr elde ettiğini bildiren Türk Telekom, Haziran ayında ekonomi gündeminde yer tutan bir diğer konu başlığı oldu. Türk Telekom, gazete, dergi, TV kanalları ve haber siteleri toplamında 3 bin 89 habere konu edildi.

Haziran ayında ekonomi basınının ilgisinde olan diğer bazı konular ise Sanko Holding’in, İtalyan Cementerie Aldo Barbetti ile ortaklık anlaşması imzalaması ve Ülker’in Kerevitaş’ı satın alması oldu.

Haziran Ayında Magazin Gündemi

Hülya Avşar tahtı yeniden devraldı…

MTM Medya Takip Merkezi’nin, medyada yayımlanan her haberi tek tek inceleyerek oluşturduğu medya raporuna göre Hülya Avşar, uzun bir süre sonra yeniden tahta oturdu. Kendi adını taşıyan programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı konuk ederek Haziran ayına hızlı bir başlangıç yapan Hülya Avşar, yaptığı röportajla ay boyunca gündemden düşmedi. 1700’e yakın gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesini kapsayan medya araştırmasına göre Avşar kızı, haberlerini % 52 arttırarak 1.162 habere konu oldu. TV kanalları, Hülya Avşar ile ilgili haberlere 12 saati aşkın süreyle yer verdiler.

Sezen Aksu ikinci sıradaki yerini korudu…

Magazin dünyasının “en medyatikler” listesinin ikinci sırasında, sevilen sanatçı Sezen Aksu yer aldı. Verdiği konserler ve besteleri ile medyada yer bulan ve polemiklerden uzak duran Sezen Aksu, Haziran ayı boyunca 1.091 habere konu oldu ve TV ekranlarında da 10 saate yakın yer buldu.

En medyatik ünlüler sıralamasında üçüncülüğü ise 827 habere konu olan Gülben Ergen aldı. Haber sayısında % 7 oranında küçük bir düşüş yaşayan Ergen, buna rağmen, sıralamadaki yerini bir önceki aya göre üst sıralara taşıdı.

Ferhat Göçer bu kez üzdü…

Verdiği konserlerle medyada yer bulurken, ay sonunda geçirdiği kaza ile hayranlarını üzen Ferhat Göçer’in haberleri, % 43 artış gösterirken; Göçer, listenin dördüncü sırasında yer aldı. Haziran ayında toplam 771 habere konu olan Ferhat Göçer, hastaneden taburcu edilmesi ile de sevenlerini rahatlattı.

Geçen aya göre haber sayısı % 27 oranında düşüş gösteren Tarkan, 694 habere konu olarak beşinci sırada yer aldı.

Haber sayılarında düşüşler…

Listede dikkati çeken bir diğer nokta da Tarkan, Demet Akalın, Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses gibi Türkiye’nin magazin gündeminden düşmeyen ünlülerin, Haziran ayındaki haberlerinde düşüş yaşanmasıydı. Üst sıralarda görmeye alışık olduğumuz bu ünlüler, hareketli yaz aylarında basında çok fazla yer bulamadılar.

Haziran Ayında Spor Gündemi

Medya, Euro 2008 ve Milli Takım dedi…

MTM Medya Takip Merkezi’nin medya raporuna göre, Haziran ayında spor gündeminin birinci konusu, Euro 2008 ve bu turnuvada büyük başarılar sergileyen Milli Takım oldu. Ay boyunca medyada en çok yer alan gündem maddelerinden olan Milli Takım, ay toplamında 23 bin 409 habere konu edildi. Maçlarda son dakikalarda attığı gollerle Türkiye’yi sevince boğan ve yarı finale kadar yükselen Milli Takım’ın, TV ekranlarında yer bulma süresi ise 871 saati aşkın oldu.

Diğer tüm maçların da heyecanla takip edildiği ve İsviçre ile Avusturya’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Euro 2008, İspanya’nın Avrupa şampiyonu olmasıyla son bulurken; turnuva, 20 bin 581 habere konu oldu ve 944 saate yakın bir süre TV ekranlarında kaldı.

Ligin bitmesi ile kulüp takımlarının haber sayılarında düşüş…

MTM Medya Takip Merkezi’nin, Haziran ayını kapsayan medya raporuna göre, ligin bitmesi ve spor basınının ilgisinin Milli Takım’a kayması ile spor kulüplerinin haberlerinde düşüş yaşandı. En çok haberi yayımlanan spor kulübü ise haberlerinde % 43 düşüş yaşamasına rağmen, Fenerbahçe oldu. Ay boyunca 10 bin 211 habere konu olan Fenerbahçe’nin ardında yer alan takım, haberleri % 54 düşüş gösteren Galatasaray oldu. Gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesi toplamında 8 bin 367 habere konu edilen Galatasaray’ın, ekranlarda kalma süresi ise 44 saate yakın oldu.

Medyanın en çok yer verdiği üçüncü spor kulübü, 5 bin 785 haberle Beşiktaş olurken, onu 2 bin 48 haber ile Bursaspor ve 1.171 haber ile Kayseri Spor izlediler.

Transfer haberleri ve Mili takım maçları spor gündemini hareketlendirdi…

Fenerbahçe’nin yıldız futbolcusu Semih Şentürk, Haziran ayında Milli Takım forması ile maçların son dakikalarında attığı kurtarıcı gollerle medyanın en çok yer verdiği isim oldu. Haber sayısını % 74 oranında arttıran Semih Şentürk, ay toplamında 2 bin 448 habere konu olurken, TV’de de 11 saate yakın yer buldu.

Haziran ayının en medyatik ikinci sporcusu olan Emre Belözoğlu, Fenerbahçe’ye gerçekleşen transferi ile gündemden düşmedi. Haberlerini yaklaşık üç kat arttıran Emre, ay toplamında 2 bin 440 habere konu oldu ve 7 saati aşkın süre TV ekranlarında yer buldu. Fenerbahçe’ye transferi sebebiyle Galatasaray taraftarlarınca tepkiye maruz kalan eski Galatasaraylı futbolcu, sakatlığı dolayısı ile Mili Takımın son maçlarında yer alamadı.

Çek Cumhuriyeti ile oynan kritik maçta, son iki dakikada iki gol atarak Milli Takıma çok önemli bir galibiyet kazandıran ve maçın adamı seçilen Nihat Kahveci, haberlerini nerdeyse dört kat arttırarak Haziran ayında en medyatik üçüncü sporcusu oldu. Nihat Kahveci, araştırma süresince gazete, dergi, TV kanalı ve haber siteleri toplamında 2 bin 317 habere konu edildi.

Medyanın en çok yer verdiği diğer sporcular, sırasıyla Arda Turan, Mehmet Aurelio ve Hakan Şükür oldular. Haziran ayında Milli Takımın mucizeler yarattığı maçlarda forma giyen ve transfer haberleri ile sık sık gündeme gelen futbolcuların haber sayılarında ciddi yükselme yaşandı.

En medyatik Fatih Terim…

Haziran ayının en çok konuşulan spor adamı Milli Takımın başında bulunan Fatih Terim oldu. 8 bin 459 habere konu olan Terim, maçlardaki tarzı ve gidecek mi, kalacak mı tartışmaları ile gündemden düşmedi. Federasyonla olan sözleşmesini 2012 yılına kadar uzatan Terim’i, 1.687 haberle Arthur Zico izledi.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.