Medya tarihine geçecek ceza!

İran'lı kadın gazeteci yazdığı yazılar yüzünden görülmemiş bir cezaya çarptırıldı...

10.06.2010 - 00:00 | MediaCat

İran’lı kadın gazeteci yazdığı yazılar yüzünden görülmemiş bir cezaya çarptırıldı… İran’ın önde gelen kadın gazetecilerinden Jila Banilayghoob geçen yıl düzenlenen ve Mahmud Ahmedinecad’ın kazandığı tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yazdığı yazılar yüzünden 1 yıl hapis ve 30 yıl yazmama cezasına çarptırıldı.

Ilımlı Şark gazetesinin haberine göre Baniyaghoob, 30 yıl boyunca gazetecilik yapamayacak
 

Yüksek tirajlı reformcu gazeteler için çalışan, ancak görev yaptığı gazetelerin tamamı mahkeme tarafından kapatılan Baniyaghoob (39), geçen yıl 20 Temmuz’da yine gazeteci olan eşiyle birlikte tutuklanmış, 2 ay sonra kefaletle serbest bırakılmıştı.

Baniyaghoob, muhalefetin yolsuzluk yapıldığını öne sürdüğü cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından kaleme aldığı yazılarda İslami rejime karşı propaganda yapmakla suçlanmıştı. Uluslararası Kadınlar Medya Derneği’nin 2009’da “Gazetecilikte Cesaret” ödülü verdiği Baniyaghoob’un ekonomi muhabiri olan eşi Ahmedi Amooi de yazıları yüzünden çarptırıldığı 5 yıl hapis cezasını çekiyor.
 
Kaynak: Habertürk

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.