BP iflasa mı gidiyor?

Meksika Körfezi'ndeki petrol sızıntısı uzun sürünce İngiliz petrol devi BP'in iflası konuşuluyor...

10.06.2010 - 00:00 | MediaCat

Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı uzun sürünce İngiliz petrol devi BP’in iflası konuşuluyor.
Fortune degisinin internet sitesinin manşetinde şirketin içine düştüğü zor durumla ilgili bir haber yer alıyor.

Fortune’a konuşan petrol uzmanı Matt Simmons, BP’nin iflas edeceğini öngörüyor ve şöyle diyor: "Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı tahminlerin üzerinde bir maliyet ortaya çıkarmış durumda. Tüm dikkatlerin yoğunlaştığı sızıntı noktasının birkaç deniz mili uzağında bir başka sızıntı riski daha mevcut. Bu koşullarda yapılabilecek tek şey Sovyetlerin daha önce uyguladığı çok da hoş olmayan bir operasyon olabilir: Denizin altında bir bomba patlatarak, sızıntının oluştuğu bölgedeki kayaları eritmek ve çatlağı kapatmak. Ancak BP daha önce denenmemiş girişimlerde bulunarak sürekli başarısızlığa uğrarsa iş iflasa kadar gidecektir."

Öte yandan BP, dün New York Borsası’ndaki işlemlerde hisselerinin hızla değer kaybetmesini haklı gösterecek bir sebep bulunmadığını bildirdi.

BP, Londra Borsası açılmadan önce yaptığı açıklamada, finansal durumunun güçlü olduğunun altını çizerek, ”Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısıyla ilgili maliyetin üstesinden gelmek için önemli kapasite ve esnekliğe sahip olduğunu” bildirdi.

”BP, bu durumla güçlü bir şirket olarak karşı karşıya” denilen açıklamada, petrol sızıntısının şimdiye kadar şirkete maliyetinin 1,43 milyar dolar kadar olduğu belirtildi.

Dün New York Borsası’nda BP’nin hisseleri, şirketin temettülerini ödemeyeceği, petrol sızıntısının maliyetine ilişkin artan kaygılar ve şirketin geleceğine ilişkin yaygın spekülasyonlar nedeniyle yüzde 15,8 oranında değer kaybederek 30 doların altına inmişti. BP hisseleri New York Borsası’nda 14 yılın en düşük seviyesine gerilemişti.

BP hisseleri bugün de Londra Borsası’nda işlemlerin başlamasından sonra keskin bir şekilde değer kaybetti. Açılışta yüzde 11 oranında değer kaybeden şirketin hisseleri daha sonra toparlandı ve hisselerin düşüş oranı yüzde 9,3 oldu.

BP, Londra Borsası açılmadan önce, finansal durumunun güçlü olduğunun altını çizerek, ”Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısıyla ilgili maliyetin üstesinden gelmek için önemli kapasite ve esnekliğe sahip olduğunu” açıkladı.

ntvmsnbc.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.