Medya Derneği kuruldu

Medyada kalitenin artırılması ve basın meslek ilkelerinin tam olarak uygulanması için bir araya gelen gazete yöneticilerinin girişimiyle yeni bir meslek örgütü kuruldu...

23.03.2010 - 00:00 | MediaCat

Medyada kalitenin artırılması ve basın meslek ilkelerinin tam olarak uygulanması için bir araya gelen gazete yöneticilerinin girişimiyle yeni bir meslek örgütü kuruldu.

Başkanlığını Salih Memecan’ın yaptığı Medya Derneği’nde, başkan yardımcılığı görevlerini Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Karaalioğlu ve Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı yürütüyor. Derneğin yönetim kurulunda ise TRT Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Şahin, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkanvekili Serhat Albayrak, Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Çelik, Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak ve Bugün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt bulunuyor. Medya Derneği bugün ilk kez basının karşısına çıktı. Beşiktaş’ta Four Seasons Hotel’de gerçekleşen toplantıda dernek başkanları ve üyeler dernek hakkında bilgi verdiler.

Medya Derneği Genel Başkanı Salih Memecan, derneğin, basın özgürlüğünün sınırlarının genişletilmesine, basındaki çok sesliliğe sahip çıkılmasına önem verdiğini söyledi.
        
Çeşitli gazetelerin ve medya yöneticilerinin girişimiyle kurulan Medya Derneğinin, Four Seasons Oteli’nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Memecan, teknolojideki gelişmelere paralel olarak medyanın son yıllarda çok hızlı bir şekilde değiştiğini, bu durumda da bütün alışkanlıkların sorgulanması gerektiğini ifade etti.
        
Alışılan haber alma ve verme yöntemlerinin geçersiz olmaya başladığını belirten Memecan, ”Kızım, gazeteleri, haberleri benim gibi okumuyor, o telefonundan okuyor. Karikatürümü yapmak 10 yıl öncesinden çok farklı. Dünyanın her yerinden işimi yapıp yollayabiliyorum” diye konuştu.
       
 Memecan, artık video ve fotoğraf çekebilen ve bunu bir şekilde gönderebilen herkesin gazeteci olabildiğini belirterek, gazetecilerin kafasını kaldırıp ”Ne yapıyoruz?” diye sorgulaması gerektiğini vurguladı.

Medya Derneği’nin hedefleri

1.   Medyanın ve gazetecilerin kalite standartlarını yükseltmek
2.   Basın özgürlüğünün sınırlarını genişletmek ve medyadaki çeşitliliği savunmak
3. Medyayla ilgili teknolojik gelişmelerin anlaşılıp, etkin biçimde kullanılmasına yardımcı olmak

Medya Derneği Neler Yapacak?
Dernek kuruluş amacına uygun faaliyetler yürütebilmek amacıyla çeşitli çalışma grupları oluşturmayı planlıyor. Bu gruplardan bazıları: Meslek İçi Eğitim Grubu, medyada çalışmak isteyen gençlere yol gösterecek olan Meslek Öncesi Eğitim Grubu, medyanın ele aldığı konuları tartışan ve bu konularda ilkeler öneren Medya-Etik Grubu, medyada çeşitlilik ve fikir özgürlüğünü savunan Basın Özgürlüğü Grubu, teknolojik gelişmelerin medyadaki etkilerini takip eden, yeni iş modellerini araştıran ve öneren Teknoloji Grubu ve medyayla ilgili sorunları tartışan ve her türlü akademik katkıya ortam sağlayan Yayın Grubu.

Medyada kalite standartlarını artırmayı hedefleyen Medya Derneği, tüm medya çalışanlarının ve kuruluşlarının katkılarını beklemekte.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.