MediaCat yılın reklam güzelini seçti

MediaCat, okurları arasında yaptığı anketle bu yıl ilk kez yılın reklam güzelini seçti ve kapağına taşıdı...

02.01.2009 - 10:26 | MediaCat

MediaCat, okurları arasında yaptığı anketle bu yıl ilk kez yılın reklam güzelini seçti ve kapağına taşıdı. 2008’de tüm mecralardaki reklamlarda boy gösteren 10 ünlü isim arasından, Pantene markası için hazırlanan reklamda rol alan Tuba Büyüküstün birinci oldu.

MediaCat, Ocak 2009 sayısında yayınlanmak üzere yaptığı araştırmayla yılın reklam güzelini seçti. Türkiye’de yayınlanan reklamlarıyla en çok ön plana çıkan 10 reklam yıldızı arasından seçilen Tuba Büyüküstün’ü özel bir prodüksiyonla ‘Havva’ konseptiyle yayınlayan MediaCat için ünlü yıldızın fotoğraflarını Tamer Yılmaz çekti.

OYLAMA NASIL YAPILDI?

MediaCat, 2008 yılının reklam güzelini seçmek için iki aşamalı bir süreç izledi. İlk adımda Türkiye’nin ilk ve tek WOMM (word-of-mouth marketing/ağızdan ağıza pazarlama) platformu olan FikriMühim’in kullanıcılarına şu soruyu yöneltildi:

“MediaCat, Ocak 2009 sayısından başlayarak, bundan sonra her yılın başında önceki yılın ‘reklam güzelini’ seçecek. Bu konuda siz FikriMühimlerin de bizim için çok mühim fikirlerini almak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl başta televizyon olmak üzere gazetelerde, dergilerde, açıkhavada, internette, sinemada ya da diğer mecralarda gördüğünüz reklamlarda karşılaştığınız en güzel kız kimdi?”

İlk aşama sonunda 2 bin 541 FikriMühim üyesi MediaCat’in sorusuna yanıt verdi.

Bundan sonra ikinci aşamaya geçildi. İlk aşamada en çok ön plana çıkan 10 reklam yıldızı alfabetik olarak sıralandı ve oylamaları için www.mediacatonline.com kullanıcılarına gönderildi. Anket 19 Kasım-24 Kasım 2008 tarihleri arasında oylamaya açık tutuldu. Sonuçta 2 bin 265 www.mediacatonline.com kullanıcısı ankete yanıt verdi. Nihai oylama sonucunda Pantene reklamında rol alan Tuba Büyüküstün 778 oy alarak birinci seçildi. Onu Penti reklamında oynayan Nil Karaibrahimgil 541 oyla izledi. Üçüncü sırada ise Axess reklamlarında oynayan Özgü Namal 308 oyla yer aldı.

Diğer adaylar aldıkları oylara göre şöyle sıralandı:

• Tuba Büyüküstün (Pantene) – 778

• Nil Karaibrahimgil (Penti) – 541

• Özgü Namal (Axess) – 308

• Aysun Kayacı (Pepsi Max) – 246

• Fahriye Evcen (Ülker Bravo) – 103

• Arzum Onan (Arzum) – 90

• Azra Akın (First Neo Gum) – 89

• Rojda Demirer (Ülker Bravo) – 49

• Pelin Karahan (Kit Kat) – 45

• Bergüzar Korel (Pantene) – 16

(Ankete katılan kişi sayısı: 2265)

Havva çünkü…

Her şey ilk günahla başladı. Kadim yaradılış öyküsüne göre insanlığın, tarihin ve bugünkü medeniyetin ilk anında cazibe, arzu ve ayartma var. Havva ile Adem cennetten bu günah yüzünden kovuldu ama insanlık tarihinin ilk ateşi de bu kıvılcımla yakıldı. O günden bugüne değişen çok şey var ama aslında değişen bir şey yok. İnsanlığın tarihine ve bugününe hâlâ cazibe, arzu ve ayartma hükmediyor. Bu durumun gelecekte değişmesi için de bir neden yok.

Bu, iyi veya kötü bir şey değil, insan var oluşunun temel hakikati, tarihi devindiren ana güç. Kutsal metinlerin diliyle konuşursak çıplak olduğumuzu fark etmemizi sağlayan, gözlerimizi açan, bize bilgelik kazandıran güç. En basit insan ilişkilerinde de, en karmaşık toplumsal ve toplumlararası ilişkilerde de bu ana gücün belirleyici izlerine rastlıyoruz. İlk hikaye, iki insan arasındaki yalınlığını kaybetmiş, iyice karmaşıklaşmış olsa da hükmünü icra etmeye devam ediyor.

Önce kalp sonra beyin

Psikoloji insanların karar verirken mantıklarından önce ve mantıklarından çok duygularıyla hareket ettiğini söylüyor. Mantık çoğu durumda duyguların peşine takılıyor, beynimize kalbimiz hükmediyor. Önce duygularımızla bir karar veriyoruz, sonra o kararı akılcılaştırmak için nedenler bulmaya çalışıyoruz –bulamayınca da yaratıyoruz. İşte cazibenin, arzunun, ayartmanın hayatımızı ve tarihimizi şekillendirmesini sağlayan temel neden bu. Genelde tüm yaratıcı fikirlerin, bu arada reklam ve pazarlama fikirlerinin insanlara ulaşmak, insanlardan kabul görmek ve insanları gerçekten etkilemek için, kısacası başarılı olmak için dayanması gereken temel dinamik bu olmalı.

Reklamcılar bu temel dinamikten sonuna kadar yararlanıyor. İnsanların akıllarından önce duygularına sesleniyorlar. Beyinlerden önce kalpleri kazanmaya çalışıyorlar. Satın almaya ikna etmek yerine cezbediyorlar. Mantık yerine arzuyu ateşliyorlar. İnandırmak yerine ‘ayartıyorlar.’

Hal böyleyken ve ilk kez yılın reklam güzelini seçerken ilk hikayenin iki kahramanından birini, tarihin ilk tüketim nesnesini yiyen ve ardından yemesi için Adem’i de ikna etmeyi başaran Havva’yı, tarihin belki de ilk reklamcısını hatırlamamak olmazdı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.