Tarih yazan kadınlar!

MediaCat Mart sayısı “kadın” temasıyla raflarda.

04.03.2021 - 10:13 | MediaCat

Kadın meseleleri, elbette bir günün değil her günün konusu. Ancak takvimler mart ayını gösterdiğinde, emekçi kadınlara adanan bu özel güne yakışır bir sayı hazırlamak istedik.

Kapağımızdan “tarih yazan kadınlar”a saygı duruşuyla sesleniyoruz sizlere. Devamında ise, kadın istihdamı ve pandemideki üzücü işsizlik rakamlarını paylaştığımız “sheseccion” fenomenini; kadınların toplumsal ve iş hayatındaki ilerleyişine taş koyan “görünmez bariyerler”i; KANTAR’ın özel olarak paylaştığı üç jenerasyon kadın verilerini ve kadınların hayatını kolaylaştıran uygulamaları anlatıyoruz. Peki, Mart sayısında başka neler var?

Neden Önemli: yeni çalışma düzeni

Önümüzdeki dönemde büyük oranda kalıcı olacağı düşünülen hibrit çalışma modeli, çalışma hayatının bir kavram olarak yeniden tasarlanması gerekliliğini ortaya koydu. Her sektör ve şirketin karakterine göre tasarlanması gereken yeni dinamiklerde, verimlilik konusu için de ayrı bir başlık açmak gerekiyor. Konuyu pazarlama dünyasından Arda Öztaşkın, Aslı Önder, Doğuş Alev Aka, Murat Zengin ile birlikte masaya yatırdık.

Platformların parlayan yıldızı: animasyon

Hayatlarımızın en durağan döneminde animasyonlar, gerçekliğin prangalarından kurtulmayı ve renkli bir alternatif evrene kaçışı vaat ediyor. Bu kaçışın cazibesi, üretim sürecinin avantajlarıyla birleşince talepte ve arzda paralel bir artış da kaçınılmaz oluyor.

Yine, yeni, yeniden: dijital göçebelik

Dünyanın herhangi bir yerinde ve herhangi bir zaman diliminde, bağımsız şekilde çalışmaya imkân tanıyan dijital göçebelik, bu kez seyahat ve turizm sektörlerini dönüştürecek bir güçle karşımızda.

Türkiye’de kadın girişimciliği eğilimi kuvvetli

Dünyanın dört bir yanında pandeminin ekonomik yansımalarını en ağır biçimde tecrübe eden ve işgücünden en yüksek oranda ayrılan kesim kadınlar oldu. Globalde gündemden düşmeyen “shecession”ın Türkiye’deki karşılığını ekonomist Özlem Derici Şengül’e sorduk.

Lezzetin ve sofralarımızın şifreleri

Pandemiyle birlikte değişen hayatımızda yemekle, yemek yapmakla, dışarıda yemek yemek ve onun yerine ikame ettiğimiz yemek siparişleriyle ilişkimiz çok değişti. Deeper, “comfort food” olarak adlandırılan, bazen zor zamanlarda pratik şekilde imdadımıza koşan bazen bizi rahatlatan bazen enerji dopingi sağlayan, hem eğlence için hem kendimizi ödüllendirmek için ilk aklımıza gelen “Keyifli Lezzetler”i mercek altına aldı.

En mühim mesele ulaşılabilirlik

Henüz ikinci yaşını dolduran GetirYemek, “tüm restoranların yanında olma, sektörün önünü açma” çabasıyla yakın zamanda hizmetlerini 81 ile taşıdı. GetirYemek CEO’su Batuhan Gültakan, pürüzsüz hizmetin yanı sıra sorunları teknolojik olarak çözmenin peşinde olduklarını söylüyor.

Yeni dünyanın ajansı

“Pazarlama ve iletişim çözümleri ajansı” söylemini sahiplenen VMLY&R’ın yönetim kadrosu, ajansın 2030’lu yıllara hazır olduğu görüşünde. VMLY&R Group CEO’su Arzu Ünal, VMLY&R İstanbul CEO’su Enis Orhun, VMLY&R İstanbul CSO’su Fatih Tüylüoğlu ve VMLY&R İstanbul ECD’si Arkın Kahyaoğlu ile oluşturdukları yeni dünyaya uyumlu ajansın vizyonunu konuştuk.

Dijital çöplüğümüz

Ne gönderdiğimiz e-mail’ler ne fotoğrafımızı sakladığımız bulutlar ne de kullandığımız çoklu ekranlar masum. Bir de üzerine hiç düşünmeden çöpe attığımız elektronik atıkları hesaba kattığımızda, yarattığımız dijital çöplükler giderek kabarıyor.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.