Türkiye’nin gönülden bağlı olduğu markalar

Lovemarks 2014'ün sonuçları MediaCat Ekim sayısında.

02.10.2014 - 16:08 | MediaCat

Türkiye'nin gönülden bağlı olduğu markalar: Lovemarks 2014

MediaCat’in Ipsos işbirliğiyle gerçekleştirdiği Lovemarks 2014 araştırması yedinci kez Türk tüketicisinin kalbindeki markaları belirledi. Sonuçlar, birkaç kategoride önemli değişimlerin yaşandığını gösterse de araştırmanın bu yılki sürprizi, yeni eklenen kategoriler ve tüketicinin kategori bağımsız en sevdiği markanın sorgulanması oldu.

Telefon pazarı yerel markalarla büyüyor

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Yerli telefon pazarı

2010 yılından bu yana akıllı telefon pazarında varlık göstermeye başlayan yerel markalar küresel devlerle rekabet edebilecek erginliğe ulaştılar. Teknolojinin hem ekonomik hem de kullanım kolaylığı anlamında herkes için erişilebilir olmasının zeminini yaratan bu markalara her geçen yıl bir yenisi ekleniyor. Türkiye’nin akıllı telefon markaları MediaCat Ekim sayısında.

Televizyonun evriminde markaların rolü

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Televizyonun evrimi

Pek çok teknolojide söz konusu olduğu gibi televizyon da birçok farklı gerçek ve tüzel kişinin çabaları sonucunda bugünlere geldi. Peki, bugün televizyonlarda standart hale gelmiş birçok özelliği hangi markalara borçluyuz?

Temizlik: İşte bütün mesele bu

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Temizlik alışkanlıkları

Bingo’nun “küresel temizlik alışkanlıkları araştırması” özellikle Türk kadınlarının temizlikle olan ilişkisine dair ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Ipsos ve AISE verilerinden beslenen araştırmaya göre, Türkiye’de kadınların favorisi pembe renkli ve çiçek kokulu yumuşatıcılar.

Ağustos ayı söyleşileri

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Acun Ilıcalı

Acun Ilıcalı: “AB’de ilk iki, Total’de ilk dört”

Geçtiğimiz yıl içinde gelen hamlesiyle dünya televizyon tarihinde eşine az rastlanır bir vaka haline gelen Acun Ilıcalı yeni yayın dönemi öncesi MediaCat’e konuştu. Hayalindeki TV8’i anlatan Ilıcalı OPT’de yapacakları köklü değişikliği, hem AB hem Total’deki iddialı hedeflerini ve kanal satın almasına kadar uzanan serüvenini anlattı.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Dave Luhr

Dave Luhr: “Bağımsızlıktan asla taviz vermeyeceğiz”

Dave Luhr, efsane reklamcı Dan Wieden’ın yerine geçerek W+K’nin başkanı olalı bir yılı geçti. 27 yıldır W+K bünyesinde çalışan Luhr, bağımsızlıklarından asla taviz vermeyeceklerini vurgularken daha çok kazanç için network’lere dâhil olan ajansların güçlü kültürlerini feda ettiklerini söylüyor. Luhr, konuşmacı olarak katılacağı Brand Week Istanbul öncesi sorularımızı yanıtladı.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Lego Türkiye'de

Lego artık Türkiye’de

Birçok kuşağın çocukluğuna eşlik etmeye devam eden Lego geçtiğimiz günlerde Türkiye ofisini açtı. Bu şekilde çocukların marka sadakatini artırmayı ve dağıtım kanallarını geliştirmeyi hedefleyen Lego Grup CEEMEA Başkan Yardımcısı Eric Maugein, Lego Türkiye Ülke Müdürü Vadim Gorovoy ve Lego Türkiye Pazarlama Müdürü Ayşe Didem Tezcan’la markanın Türkiye hedeflerini konuştuk.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Murat Zengin

Murat Zengin: “Derdimiz markamızı değil gazozu parlatmak”

“Gazoz olma, efsane ol” reklam filmleriyle son dönemin en çok konuşulan kampanyalarından birine imza atan Uludağ İçecek’in Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Zengin, hedeflerinin Uludağ Gazoz’u büyütmek değil, gençlerin hayatına gazozu yeniden sokarak kategoriyi büyütmek olduğunu söylüyor.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Rusya Türkiye'ye mecbur

Batı’ya darılan Rusya Türkiye’ye mecbur

Karşılıklı yaptırımlarla dinamikleri köklü biçimde değişen Rusya ve Batı ülkeleri arasındaki ilişki yabancı markalar için ne ifade ediyor? Türk ve diğer yabancı markalar için Rusya bir fırsat mı yoksa uzak durulması gereken bir bela mı? Rus tüketicisinin nabzını yoklayan Landor’un ülkedeki yetkililerine göre Rusya Türk markaları için ciddi bir fırsat olabilir.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Özgür Alaz

Özgür Alaz: “IPG’yi çeken teknolojimizdi”

Geçtiğimiz günlerde IPG Mediabrands tarafından satın alınan sosyal medya ajansı Promoqube’un kurucu ortağı Özgür Alaz ile bu sürecin detaylarını konuştuk ve bu işbirliği sayesinde ajansın yazılım teknolojisinin diğer ülkelere de ihraç edileceğini öğrendik.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Bülent Başaran

Bülent Başaran: “Büyümenin motoru alışveriş deneyimi”

Hepsiburada.com’un yeni genel müdürü Bülent Başaran Türkiye’de perakendenin ancak yüzde bir buçuğunu oluşturan e-ticaret pazarını büyütmenin öncelikli hedefleri olduğunu belirtiyor. Başaran’a göre bunu sağlamanın formülü de tüketiciye mükemmel bir alışveriş deneyimi yaşatmaktan geçiyor.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Ogilvy

“Yaratıcılık ve etki birbirinden ayrılamaz”

Rekor sayıda ödülle Cannes’ın en çok ödül alan network’ü olmayı 2014’te de başaran Ogilvy & Mather’ın Türkiye operasyonlarındaki gündemini en yetkili ağızlardan dinledik. ECD Tolga Büyükdoğanay’ın transferiyle iş yapış biçimlerinde köklü değişikliğe giden ajansın 2015’teki hedefi her yıl olduğu gibi müşterileriyle birlikte büyümek.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Robert Senior

Robert Senior: “Buraya gelmek için geç bile kaldık”

SSF Group EMEA İcra Kurulu Başkanı Robert Senior Saatchi & Saatchi İstanbul’un açılışını bu itiraf eşliğinde açıklıyor. Marka bünyesindeki Worldwide Creative Council’ın da başkanlığını yapan Senior’la İstanbul’daki ekibi tercih nedenlerini ve beklentilerini konuştuk.

MediaCat Ekim 2014 - Lovemarks: Uğur Çakır

Uğur Çakır: “Konkur dediğiniz bir kimya meselesi”

Son olarak Migros’u müşterileri arasına katan McCann İstanbul’un CCO ve Yönetici Ortağı Uğur Çakır, ajansın müşteriyle kurduğu bağı “Bizim için ‘Migros konkurunu kazandık’ demekle, ‘Migros’un ajansı olduk’ demek arasında kocaman bir fark var” diyerek özetliyor.

Ayrıca, MediaCat’in yeni sayısı iki ekle birden geliyor: Screen ve Madreport.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.