MediaCat Ağustos sayısından merhaba!

MediaCat bu ay kapağında 30 yaş altı 30 yaratıcıyı ağırlıyor.

03.08.2018 - 14:10 | MediaCat

MediaCat Ağustos sayısından merhaba!

MediaCat bu yıl beşinci kez, sektörden uzman isimlerin önerilerini esas alarak ve yazı işleri tarafından yapılan titiz bir değerlendirmeyle hazırladığı, sektörün gelecek vadeden 30 yaş altı 30 yaratıcı ismini belirledi. Kapakta hikâyelerini ve başarılarını okuyacağınız bu isimlerin yanı sıra, MediaCat’in Ağustos sayısı her zaman olduğu gibi yine dopdolu! Gelin birlikte bakalım…

30 under 30

MediaCat Ağustos sayısından merhaba!Yaratmak, dünyaya daima yeni bir şeyler sunmaktır. Üstelik sadece yeni olmakla kalmayıp cesaretin kapısını aralayan, bir yağmur damlasından çok bir şimşek etkisi yaratan, bir parça ürkütücü ve alışılmışın dışında fikirler geliştirmek, üretmek, çizmek ya da tasarlamak… Her bir eylem aklın sınırlarını zorlamayı, tabiri caizse bulutları nesnelere benzetmekten öte bir hayal gücüne ulaşmayı gerektirir.

Bunun içindir ki yaratıcılık kutlanmayı hak ediyor. Bu yıl beşinci kez hazırladığımız 30 under 30 listemizde de hayallerinin peşinde koşan, çıtayı daima bir üst noktaya yükseltmekten korkmayan, sektörün gelecek vaat eden yaratıcı, cesur ve sıradışı gençleriyle tanışacaksanız.

“Markalar da sanatçılar kadar cesur olmalı!”

MediaCat Ağustos sayısından merhaba!

Müzisyen, yazar, yönetmen, politikacı. Geçtiğimiz ay Rodos’ta 20’ncisi düzenlenen Symi Sempozyumu’nun açılışında Cem-Papandreou Uluslararası Barış Ödülü’nü Yunanistan Eski Başbakanı Yorgo Papandreu’nun elinden aldı. Pelin Özkan, Zülfü Livaneli ile Rodos’ta yaratıcılığın izini sürdü. Söyleşiden yalnızca yaratıcılara değil, marka yöneticilerine de pek çok ders çıktı.

50’nci yıldönümünde 1968

50’nci yaşını kutlayan, yaşlanmak bilmeyen 1968’in mirasına göz atıyoruz. Kültürel anlam haritalarımızı yeniden çizen bu kült olgu 2018 yılında hâlâ bir şeyler ifade edebiliyor. Hem kendi nesli için hem de dönemi hiç yaşamamış bugünün gençleri için…

“Medyayı cips gibi tüketiyoruz”

Reklam dünyasının veteranlarından Jeff Goodby ile Londra’da buluştuk. 8 bin 800 kilometre uçup geldiği yerde Goodby, Kaliforniya’yı anarak başladı sohbete: “Bazen öyle şeylerle karşılaşıyorum ki, bunu nasıl daha önceden tecrübe etmemiş olabilirim, ben Kaliforniya’da yaşıyorum diyorum.” Yani Goodby’nin işaret ettiği evrende mekân bağımsız olarak, insanların merakını cezbedecek ve tecrübe etmek isteyecekleri bir sonsuzluk var. Mesele ise o sonsuzlukta anlamlı bir yer edinebilmek.

Öncesi ve sonrasıyla 24 Haziran

24 Haziran seçimleriyle Türkiye yepyeni bir döneme ve normlar dünyasına giriş yapmış oldu. Kimilerine göre epeydir içerik ve politik anlamlarından bağımsız aynı seçimi tekrarlıyoruz ancak arzu, hedef, yenilgi ya da zafer formüllerimizi güncellememekte diretiyoruz sanki. 24 Haziran’a varan sosyolojiyi KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’la konuştuk.

“Datayı en iyi okuyan ajans olmak istiyoruz”

MediaCat Ağustos sayısından merhaba!

Yeni medyanın sektör üzerindeki etkisini inkâr etmek şöyle dursun, bunun, tersine yüzülemeyecek bir akıntı olduğunu açık yüreklilikle kabul ediyor Yiğit Kariş. Medina Turgul DDB’ye genel müdür olarak dönen deneyimli isimle, çeyrek asırlık ajansın dijitaldeki yetkinliklerini geliştirmek ve datayı en iyi okuyan kreatif ajans olmak için “yaratıcılıktan asla ödün vermeden” atacağı adımları konuştuk.

40 yıllık hatırın peşinde

Bu topraklarda 600 yıllık bir geçmişi olan Türk kahvesi -her ne kadar çok fark ettirmese de- son yıllarda bir yenilenme sürecinden geçiyor. 2002’den bu yana dillere pelesenk olan üçüncü nesil kahve akımı bu köklü geleneğe de yeni ufuklar açıyor. Türk kahvesi bugün, tüketicilerine yepyeni ama bir o kadar da tanıdık tatlar sunmaya hazırlanıyor.

Disruption Stories: Marvel

Vizyona soktuğu filmlerle gişe rekorları kıran Marvel’ın başarısının ardında, yıllarca ilmek ilmek işlenen bir pazarlama stratejisi yer alıyor. Bu kez Marvel’ın sinema endüstrisinde yarattığı “yıkım”ı ele alıyoruz.

Hem uzak hem yakın: 5G

Akıllı evler, otonom araçlar ve medikal robotlar… Telekom şirketleri 5G teknolojisini tüketiciyle buluşturmak için kolları sıvıyor.

“Datadan korkmamıza gerek yok”

Datayı pazarlama dünyasının sıkıcı, boğucu ve karmaşık bir unsuru olarak gören kreatiflere sesleniyor Kyoko Yonezawa: “Data yalnızca yaratıcı fikirleri ifade etmenin bir yolu.” Dentsu Creative Technologist Yonezawa’nın bu havalı unvanının derinliklerine iniyoruz.

Çeşitliliğe kucak aç ya da…

Toplumsal cinsiyetler, etnik azınlıklar, farklı siyasi ve dinî görüşler, değişen medeni haller, engelli temsiliyeti… Bugün çoğulcu ve çeşitli olmanın altını doldurmak hiçbir zaman olmadığı kadar çaba gerektiriyor. Çeşitlilik, ahlaki bir duruş olmanın ötesinde; her gün değişen pazar dengelerinde hayatta kalmanın kaçınılmaz silahlarından biri haline gelmiş durumda.

“Bir sonraki değişim zihinsel olacak”

MediaCat Ağustos sayısından merhaba!

Geçtiğimiz Mayıs ayında R/GA’deki görevinden ayrılarak Google Kullanıcı Deneyimi Direktörü koltuğuna oturan Chloe Gottlieb’le ajans dünyasına son bir bakış attık. Gottlieb, çeşitlilik konusunda sesini en fazla yükselten isimlerden biri ve reklamcılara en önemli tavsiyesi farklılıkları esas alan “sosyal çeşitliliği” ciddiye alıp iş modellerine entegre etmeleri yönünde. Ancak bu şekilde farklılıklardan doğan zenginlik bir rekabet avantajına dönüştürülebilir.

Ad Age’te ne var ne yok?

Bağımsız ve güçlü! Ad Age, büyük fikirleri olan küçük ajansları bir araya getirdiği Small Agency Awards sonuçlarını açıkladı. Facebook ve yapay zekâ birlikteliği nereye gidiyor? LGBTQ bireyler, lider pozisyonlarda yer alan kişilerden destek görmeli, peki nasıl? Fütürist Faith Popcorn’a göre erilliğin sonu geldi! Hepsi Ad Age sayfalarında…

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.