Medcezir yayın gününde birinciliği kimseye bırakmıyor

19-21 Eylül tarihleri arasında Twitter’da en çok konuşulan programlar.

22.09.2014 - 10:29 | MediaCat

Sosyal TV’de Cuma Savaşları, Karagül’ün ve 3 Adam’ın sezonu açmasıyla yavaş yavaş boyut değiştirmeye başladı.  Sezonu kaldığı yerden, aynı hızla açan Medcezir ikinci haftasında da tahtı kimselere bırakmadı ve Cuma günü Sosyal TV’de açık ara birinci oldu. Yaman ile Mira’nın düet yapacağı şarkı hafta boyunca merak konusu olmaya devam ederken yayın gelip çattığında bütün parmaklar bu düet ile ilgili paylaşımlara kilitlendi. Çağatay Ulusoy’un sesi çok beğenilirken, dizi başladığından beri en iyi performansının bu olduğu ile ilgili paylaşımlar sıklıktaydı. Üstelik Yaman ve Mira’nın düet boyunca birbirlerine bakışları, vücut dilleri ve şarkıya kendilerini verişleri de çok konuşuldu. İkilinin arabadaki sahnesi de hayranlar arasında büyük ses getirdi. İzleyiciler ekran görüntüleri eşliğinde sahne ile ilgili öngörülerini, duygularını ve dikkatlerini çeken noktaları paylaştılar.

3 Adam sekiz ay aradan sonra ekran başındaki sabırsız hayranları ile kavuştu ve Cuma gecesini Sosyal TV’de ikinci sırada kapattı. Murat Boz ve Büşra Pekin’in konuk olduğu bölüm, uzun aradan sonra izleyicileri ekran başına kilitlemeyi başardı. Kendi değimleriyle “efsanenin dönüşünü” kutlayan izleyiciler Eser Yenenler, İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç’a yeni sezonda başarılar diledi. Oğuzhan Koç’un kıyafetleri izleyiciler arasında konuşulurken, Murat Boz gene Sosyal TV izleyicilerinin ilgi odağı olmaktan kaçamadı.

Yedi Güzel Adam, yayın saati kaydırılmasına rağmen Sosyal TV izleyicilerinin parmak uçlarından eksik olmadı ve Cuma gecesini üçüncü sırada kapattı. “Sevin çünkü hayat sevgisizliğe yer bırakmayacak kadar kısa..”, “Benim için baklavadan daha tatlı bir şey varsa o da kitaptır” ve “Kitap, akıl ve gönül kovanından süzülen bal gibidir.” Gecenin en çok paylaşılan alıntıları arsında yer aldı.

Yazdan beri Sosyal TV ilk 5’te istikrarla yoluna devam eden Diğer Yarım bir yayın gecesini daha geçen sezondan gelen güçlü rakiplerin arasında dördüncü sırada tamamladı. Yaman Telli’nin yazıp seslendirdiği şarkı Sosyal TV izleyicileri tarafından beğenilip paylaşıldı. İzleyiciler Tarık ve Poyraz’dan parodi bir çift oluşturdular ve #TarPoy etiketi ile ikilinin “kankalıklarını” ne kadar beğendikleri ve destekledikleri ile ilgili paylaşımlarda bulundular.

Fox TV’nin efsanelerinden Karagül bu Cuma dört gözle beklenen sezon açılışını yaptı ve Sosyal TV’de beşinci oldu. Kadriye Ana sezon açılışına damgasını vuran karakter oldu ve izleyiciler gece boyunca onun bakışlarından, ne yapacağına kadar ilgili yorumlarını paylaşırken bir yandan da Kadriye Ana’dan alıntılar paylaştı. İzleyicilerin bir kısmı Kendal’ı ne kadar sevmese de bazı konularda doğru söylediğini kabul etmek gerektiğini ve Kendal’ın haklı olduğu yerler olduğunu paylaşımlarında dile getirdi.

Sosyal TV’de Hafta Sonu

Kiraz Mevsimi, yeni yayın gününde de zirveyi elden bırakmayarak Cuma günleri sürdürüldüğü liderliğini Cumartesilere taşımış gibi gözüküyor. Sosyal TV izleyicilerinin bütün hafta yolunu gözlediği, kolajlar ve capsler ile yayın gününe kadar kendini avuttuğu dizi bu cumartesiyi de açık ara farkla birinci kapattı. 13,678 izleyiciden toplamda 19,455 Tweet alan dizi yayılımda 21,460,731 kez izleyicilerin Twitter akışında yer aldı. Sosyal TV izleyicileri dizi daha başlamadan #aşkitirafı etiketi üzerine öngörülerini paylaşırken, Öykü’nün Ayaz’a yaptığı serenat geceye damgasını vurdu. Özge Gürel’in sesi izleyicilerden övgü alırken, söylediği şarkının sözleri anında Twitter’da dolanmaya başladı. Emre’nin sonunda Burcu’ya çıkma teklif etmesi olay yaratırken ikilinin ne kadar yakıştığı ve birbirlerini nasıl tamamladıkları izleyicilerin parmaklarından düşmedi.

Show TV’nin geçen sezona damgasını vuran dizilerinden Fatih Harbiye Sosyal TV’ye yakışır, hızlı ve heyecanlı bir sezon açılışı gerçekleştirdi ve ilk yayın günün ikinci sırada tamamladı. Dizi 3,499 izleyiciden toplamda 8,686 Tweet alarak yayılımda 19,776,407 kez izleyicilerin Twitter akışında yer aldı.

Star TV’nin bir diğer yeni sezon dizisi Sil Baştan Cumartesi gecesi ekranlardaki yerini aldı ve ilk gününü Sosyal TV’de üçüncü sırada tamamladı. 2,555 izleyiciden toplamda 4,332 Tweet alan dizi yayılımda 20,027,166 kez izleyicilerin Twitter akışında yer aldı. Müjdat Gezen, Emre Kınay, Belma Canciğer, Dilara Gönder ve Murat Dalkılıç gibi isimlerin kadrosunda bulunduğu dizi Sosyal TV izleyicilerinin beğenisini topladı. Oyunculuklar ve kadroya ilgili beğenilerini sıklıkla dile getiren izleyiciler “Ben Sergen Yalçın ile Murat Dalkılıç’ın aynı sınıfta olabilme ihtimalini sevdim” gibi paylaşımlarda da bulundu. Gece boyunca en çok etkileşime geçilen hesaplar @silbastanstar, @startv, @muratdalkilic, @ganimujde, @dilaragonder, @ratinganalizi, @muzikvetv, @emrekkinay, @belmacanciger ve @onderacikbasnet oldu.

Yayın günü Pazartesiden Pazara kaydırılan Kaçak Gelinler değişen yayın gününe hızlı adapte oldu ve adeta bir fırtına gibi izleyicileri alıp götürdü. Dizi Pazar günün Sosyal TV’de birinci sırada kapattı. İzleyiciler Şebnem ve Selim sahnelerinin azlığından şikayet ederken bir yandan da Selim’in tatlılığı ile ilgili paylaşımlar yaptı. Çekimlerdeki ve sesteki bazı aksaklıklar izleyicilerin paylaşım radarlarına girdi. Melekler Korusun’daki fon müziğinin kullanılması da Sosyal TV izleyicilerinin gözünden kaçmayan bir başka nokta oldu.

Pazar günlerinin yeni gözdelerinden Bana Artık Hicran De bu yayın gününü de Sosyal TV’de ikinci sırada tamamladı. İzleyicilerin bu haftaki gözde karakteri Sinan olurken, Hicran ve babası arasında geçen sahne ve Sait Usta’nın tutumu izleyicilerden beğeni topladı. Aslı Enver’in oyunculuğu ve doğallığı gecenin sıkça konuşulan başka bir konusu oldu. Geriye dönüş sahnelerindeki eşyalar ve kıyafetlerdeki zaman tutarsızlığı Sosyal TV izleyicisinin gözünden kaçmadı ve telefon ve mobilyalar uyumlu olsa da kıyafetlerin fazla modern olduğu defalarca paylaşıldı.

*Bu analiz, özel bir filtreleme metodolojisi kullanılarak Kimola Analytics tarafından 19-20-21 Eylül 2014 gününün Twitter verileri üzerinden oluşturulmuştur. Analiz içinde geçen kullanıcı paylaşımları gerçek olup, Kimola ve çalışanlarının kişisel görüşlerini yansıtmaz.