MasterCard’a yeni CEO

MasterCard yaptığı açıklamayla, halihazırda MasterCard’ın başkanı ve operasyonlardan sorumlu yöneticisi olarak görev yapan...

13.04.2010 - 00:00 | MediaCat

MasterCard yaptığı açıklamayla, halihazırda MasterCard’ın başkanı ve operasyonlardan sorumlu yöneticisi olarak görev yapan Ajay Banga’nın, Yönetim Kurulu tarafından, şirketin başkanı ve CEO’su olarak görevlendirildiğini, ve bu görevlendirmenin 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren geçerli olacağını duyurdu. Aynı açıklamada, Banga’nın, 12 Nisan 2010’dan itibaren, MasterCard’ın Yönetim Kurulu üyeliğine de getirildiğini bildirdi.

50 yaşındaki Banga, 1997’den beri MasterCard’ın CEO’luğunu yapan Robert W. Selander’in yerini alacak. Görev değişikliğinin ardından 59 yaşındaki Selander, 31 Aralık 2010 tarihinde emekli olana kadar, şirketin idari başkan yardımcılığı görevini üstlenecek ve Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürecek.

MasterCard, Selander’in yönetiminde, 40 yıldır süregelen üyelik bazlı organizasyon statüsünden  çıkarak, 25 Mayıs 2006 tarihinde, New York Borsası’nda işlem gören halka açık bir şirket haline geldi. ABD ve Kanada sınırları içinde faaliyet gösteren en büyük 500 halka açık şirketin işletme performansının değerlendirildiği Barron 500 listesinde, Barron’un MasterCard’ı birinci ilan etmesinin ardındaki temel neden olarak, Selander’in yönetim anlayışı gösteriliyor. Şirket, BusinessWeek’in 2009 yılı ilk 50 şirket listesinde de, 10. sırada yer aldı.

Ajay Banga, MasterCard’a girmeden önce, 1996 yılından itibaren 13 yıl boyunca Citigroup’ta görev yaptı. 2005 yılında Citi’nin uluslararası küresel tüketici grubunun CEO’su olmadan önce, Birleşik Devletler’de, Avrupa’da, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde çeşitli üst düzey görevlerde bulundu. Ayrıca Citi’nin tüm marka ve pazarlama faaliyetlerinden sorumluydu. En son, Citi Asya Pasifik’in CEO’luğunu yapmaktaydı ve şirketin bölgedeki kurumsal bankacılık, alternatif yatırımlar, varlık yönetimi, bireysel bankacılık ve kredi kartları gibi iş kollarından sorumluydu. Aynı zamanda Citi’nin üst düzey yönetim ve idari komitelerinin de üyesiydi.

Banga iş yaşamına 1981 yılında Nestle’de başladı. 13 yıl boyunca satıştan pazarlamaya ve genel yönetime kadar pek çok farklı pozisyonda yer aldı. Daha sonra Pepsico’ya geçti ve Hindistan ekonomisinin liberalleşmesinin ardından, şirketin uluslararası fast food acenteliğinin başarısında önemli rol oynadı.

Banga, Kraft Foods’un yönetim kurulunda yer alıyor. Ayrıca, Asia Society (Asya Toplumu) mütevelli heyeti üyesi, Council on Foreign Relations (Dış İlişkiler Konseyi) üyesi, The Financial Services Roundtable (Mali Hizmetler Yuvarlak Masası) ve The Economic Club of New York (New York Ekonomi Klübü) üyesi ve Foreign Policy Association (Dış Politika Derneği) üyesi.
Banga daha önce New York Hall of Science (New York Bilim Dairesi) mütevelli heyeti başkan yardımcılığı, National Urban League (Ulusal Şehir Birliği) yönetim kurulu üyeliği yaptı. Citi’nin Afrika mirası ağı faaliyet sponsorluğunu yürüttü. Sosyal kalkınma konularıyla yakından ilgili olan Banga, 2005’ten 2009 yılı ortalarına kadar, Citi’nin dünya çapında mikrofinans sektörü stratejisini yönetti.

Banga, Delhi Üniversitesi Ekonomi Bölümü ve Ahmedabad’daki Hindistan İdari Bilimler Enstitüsü mezunu.

Selander, 1994 yılında Avrupa, Orta Doğu / Afrika ve Kanada bölgelerinin idari başkan yardımcısı olarak MasterCard’da çalışmaya başladı. MasterCard’a girmeden önce, 20 yıl boyunca Kuzey Amerika Citicorp/Citibank’ta çalıştı ve Kuzey Amerika ve Avrupa’da faaliyet gösteren pek çok tüketici işletmesinin sorumluluğunu yürüttü.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.